שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

הודעת אבל

הננו מודיעים בצער
על פטירת חברתנו היקרה
פנינה ישראלי ז"ל.
יהי זכרה ברוך.

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם ליאורה קליינבוים והמשפחה 
אנו שותפים בצער על מות הבן
ערן ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לאיימי ואורי שבתייב
להולדת הבת
נכדה למרשה ובנצי גפן.
ברכות לכל המשפחה!

מזל טוב

לאפרת סלע
להולדת הנכד עמרי
בן להלל ומאיה.
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

אוגוסט 2016

[...] מִצְּבָעִים וּמִשְּׁמַעטֶס בְּיַחַד / לֹא תַּכִּירוּ אֶת זוֹ הַחוֹרְשָׁה...

 
נווה קיץ לילדי יפעת תשל"ט (1979)
האפריקאים בנווה העמים-ארצות עם מדריכת הקבוצה - עירית גורביץ'
מימין לשמאל: 
אביגיל קולניק,  שמרית גולדהור, דני פרטין, ורד לרדיזבל, חמוטל קולניק, אחיקם אהרוני, אמנון סלעי, ירון בגון, יעל יפה, ?

  החופש הגדול... בכל שנה מחדש שוברים את הראש בארץ כולה מה עושים עם הילדים, איך מבטיחים את ביטחונם ובריאותם בחודשיים ארוכים של קיץ, יוצרים מערכת חלופית לבית הספר שיש בה עניין ושמחה ומונעים מעשי שטות וסיכונים שמקורם בשעמום ועודף בטלה.

חלק מהפתרון בשנותיה הראשונות של יפעת היה קייטנה לילדי בית הספר היסודי, לרוב באמצעות חילופים עם קיבוץ הממוקם סמוך לים התיכון, לחוף הכנרת או באזור ההר. הילדים החליפו מקום ואווירה, נהנו מפעילויות מים וחוף שאין לנו ביפעת. אבל הקייטנה הזאת נמשכה רק שבוע אחד, והיתה כרוכה בתיאומים והתארגנות מורכבים וביציאת מספר גדול של חברים ממעגל העבודה לשם ליווי הילדים.

בתחילת שנות ה-70 נולד רעיון נווה הקיץ: קייטנה לילדים בבית, שאפשר למשוך אותה לפחות על פני שבועיים ולהיעזר בבני נעורים מלאי מרץ להדרכה ולארגון. מאז ועד היום מתקיים נווה הקיץ ביפעת מדי שנה במתכונת דומה, לשמחת ליבם של הילדים, ההורים והצוותים. מדי שנה בוחרים הילדים עם מדריכיהם את נושא הנווה: פרקים בתולדות ההתיישבות, אגדות, ערים, יבשות... ולפי הנושא - הקבוצות. בקבוצות אורך מעורבות-גיל, תוך שיתוף חווייתי, יוצר כל "שבט" אווירה ומתקנים כיד הדמיון השׁוֹרה על חבריו הצעירים, מחבר המנון ובוחר סמלים – חוויה מגבשת ומלאת שמחה.

הנושא שנבחר על ידי הילדים בנווה הקיץ של שנת תשל"ט (1979) היה "ילדי עמים" (יש להודות כי ההבחנה בין יבשות, מדינות, עמים ושבטים לא היתה ברורה כלל ועיקר). שש הקבוצות היו: לפלנד – ארץ הצפון הקר; הולנד – ארץ הגבינות, הצבעונים וטחנות הרוח; אפריקה – ארץ החום והקצב; בדווים – יושבי המדבר מכניסי האורחים; אמריקה – ארץ ההיפים והטכנולוגיה, הוואי – ארץ האקזוטיקה ("כן, אנחנו יודעים שהוואי היא מדינה בארה"ב", הבהירו הילדים). נווה מלא שמחה, עתיר חוויות, גילויים והתנסויות.

במשך הנווה שרה כל קבוצה את ההמנון המקורי שלה, אבל בטקסי הבוקר מדי יום, וגם בטקס הסיום הנהדר, שרו יחד בהתלהבות את המנון הנווה לדורותיו. את ההמנון הזה כתב יאיר גולדהור בקיץ 1973 למנגינת "רבותי, ההיסטוריה חוזרת", כחודשיים לפני נופלו במלחמת יום הכיפורים. הילדים של הילדים של שנות ה-70 שרו אותו בנווה הקיץ כ-20 שנה מאוחר יותר. עוד שנים ספורות ישירו אותו גם ילדי דור הנכדים של משתתפי הנווה ההוא. 

מרים אהרוני, 2016