שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

הודעת אבל

הננו מודיעים בצער
על פטירת חברתנו היקרה
פנינה ישראלי ז"ל.
יהי זכרה ברוך.

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם ליאורה קליינבוים והמשפחה 
אנו שותפים בצער על מות הבן
ערן ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לאיימי ואורי שבתייב
להולדת הבת
נכדה למרשה ובנצי גפן.
ברכות לכל המשפחה!

מזל טוב

לאפרת סלע
להולדת הנכד עמרי
בן להלל ומאיה.
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

אפריל 2016

פסח בשער

  מודעה מאוירת ברוח ההומור והחן של יוסי יעקובסון
לוח המודעות, לקראת פסח תשל"ג, 1973

 

חזרות המקהלה לפסח החלו בתחילת אדר, כשבועיים-שלושה לפני פורים. מאחר שהמקהלה ביפעת לא עבדה על בסיס קבוע, צריך היה לקבץ את החברים כל שנה מחדש, אחד לאחד, וגם לנסות לצרף קולות חדשים. תמיד היו נאמני-הנאמנים הממושמעים, שבאו לכל חזרה והכירו היטב את תפקידם, ותמיד היו גם המפוזרים, השכחנים, ה"לא אחראים", שדילגו על חזרות, הגיעו באיחור ובאופן די קבוע התחילו לשיר במקום הלא נכון – לפני הזמן או אחרי הזמן.

קצב החזרות התגבר לקראת פסח. עוד חזרה, ועוד חזרה. גם משך כל חזרה התארך. סמוך לחג ממש היתה לא פעם הרגשה שזה נורא, ששום דבר לא הולך השנה, שהבַּסים מזייפים, הסופרניות יורדות לפחות בחצי טון ומושכות את כל המקהלה למטה, הטנורים חלשים מדי, והאלטיות – נו, האלט הוא הקול היחיד ששר בסדר... ובכל זאת, בליל הסדר עצמו, התעלתה המקהלה ושרה בדרך כלל הרבה יותר טוב מאשר בכל החזרות. וגם אם לא, הקהל לא הבחין.

עם הזמן נשרו הוותיקים מן המקהלה והיא הלכה והתכווצה. גם חלק ניכר מן השירים של המקהלה נשר, ובשנים מאוחרות שוב לא שרו בפסח את "על הר גבוה עֲלִי לך מבשרת ציון", גם לא את "זה היום קיווינו לו, עורי התנערי מעפר". אפילו "קומו תועי מדבר" – פסגת הפסגות – ירד מהרפרטואר בשנות השמונים. ובסוף – בסוף, כולם יודעים, כבר אין מקהלה, ואין אפילו ליל סדר קיבוצי משותף, למרות מאמצים שנעשו פה ושם להנשים את החג ולהחיותו מחדש. ההזמנות לחזרות, התה וסוכריות הדבש בהפסקות, "תבן אין ניתן לעבדֶיךָ" של הילדים, "היום אתם יוצאים" בקנון בהשתתפות הציבור כולו, "ליל שימורים" עם מקהלת הילדים והקהל במנגינה והמקהלה מעליהם בארבעה קולות, "והיא שעמדה", "קָרֵב יום" וכל שאר השירים הנפלאים ההם – כולם נשארו רק כזיכרון דוהה מעולם שנעלם.

מרים אהרוני, 2016