שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

אפריל 2018

וַתִּקַּח מִרְיָם הַנְּבִיאָה אֲחוֹת אַהֲרֹן אֶת הַתֹּף בְּיָדָהּ וַתֵּצֶאןָ כָל הַנָּשִׁים אַחֲרֶיהָ בְּתֻפִּים וּבִמְחֹלֹת.  

וַתַּעַן לָהֶם מִרְיָם: "שִׁירוּ לַה' כִּי גָאֹה גָּאָה, סוּס וְרֹכְבוֹ רָמָה בַיָּם". (שמות ט"ו כ')
  

ריקוד שירת הים, ליל הסדר תשמ"ט (1989)
כוריאוגרפיה: נורית נוימן
מימין לשמאל: ענת גלסמן, שירלי פליישר, נעמה יצחק, גליה השרוני, ליאת ליאור
צילום: איציק פליישר

 

  

מפלס ההתרגשות לקראת פסח היה עולה בעקומה תלולה בימים האחרונים לפני החג: המקהלה ליטשה אין-ספור פעמים את הדיוק בכניסות של הבסים והטנורים, גובה הצליל של הסופרניות ועוצמת הקול של האלטיות; ילדי כיתה א' התאמנו על "מה נשתנה" והילדים של כיתות ד'-ה' חזרו שוב ושוב על "חד גדיא" העליז של סוף הסדר. החזרות על הריקודים נערכו בימים אלה יום יום: ריקוד האביב הצוהל, ריקוד סבלות מצרים, ריקוד הבנות בשירת הים עם תופי-מרים... ביום האחרון השתתפו כל ילדי הכיתות הצעירות בחזרה על הכנסת העומר ובערב נערכה "חזרה גנרלית" לכל המשתתפים, לפי הסדר: שירי מקהלה ושירים בציבור, פרקי נגינה, תנועה והמחזה.  

 

ההכנות לא התמצו, כמובן בחזרות: צריך היה להתארגן מראש לסידור מקומות ישיבה למאות המשתתפים למשפחותיהם, לוודא שיש די כלים עבור כולם, לבשל סעודת חג מגוונת ומפוארת (במטבח עבדו "כמו משוגעים", בעזרת התגייסות חברות להכנת קניידלך ועוגות פסח בערבים), לערוך שולחנות חגיגיים, לקשט את חדר האוכל – ומי זוכר מה עוד. בשותפות של כל כך הרבה חברים וילדים בהכנות הממושכות לחג היה ביטוי מיוחד ואמיתי למהות החמקמקה-לפעמים של היחד הקיבוצי. 

 

ואז הגיע ליל הסדר: פתיחה חגיגית ב"הגיע ליל פסח, כל העולם כולו אומר הלל" וכניסת הילדים הנרגשים עם אלומות העומר אל המעברים שבין השולחנות; קריאות ושירים על פי סדר ההגדה, שילוב הריקודים היפים, הקושיות, כוסות הברכה, הסעודה – עד "חסל סידור פסח".

כל זה היה בשכבר הימים. כמעט הכול השתנה מאז, ורק האביב – אותו אביב, "אַדְמוֹנִי, מְבֻשָּׂם, וְנִלְהָב" (רחל). 

    

חג שמח לבית יפעת ולכל בית ישראל!

  

מרים אהרוני, 2018