שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם משפחת שחר
אנו שותפים בצער על מות 
ישראל ארזי (שחר) ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לנעמי לוי
להולדת הנכדה
בת למיכל
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

אפריל 2019

היה האביב

  

עמודים 2-3 מהגדת יפעת תש"ך (1960)
נכתבה ואויירה על ידי יוסף זהר

 

לקראת ליל הסדר הראשון ביפעת, שנערך בצריף חדר האוכל הנהדר בשנת תשי"ד (1954), שלושה חודשים לפני שעברנו ליפעת, הוכנה הגדה ראשונה ליישובנו החדש. מתחת לכותרת: "הגדה של פסח", נרשם: "תשי"ד, השרון-גבת" (זה היה השם הזמני שלנו, עד הקביעה הסופית של שם היישוב, כחצי שנה אחר כך). בשנת תש"ך (1960) ראתה אור - סוף-סוף! - הגדה שנשאה את שם יפעת. ההגדה החדשה נערכה בידי טובי חברינו הוותיקים, שהשקיעו מחשבה בכל תו ותג והתאימו את הטקסטים לקהל, לזמן ולמקום. יוסף זהר חברנו קיבל על עצמו את כתיבת ההגדה בכתב-יד ואיורהּ. בעבודה מיוחדת זו השקיע יוסף מחשבה ורגש רב, והדבר ניכר בכל עמוד ועמוד.

בליל הסדר של שנת תש"ך (1960) החזיקו החברים בפעם הראשונה את ההגדות הנהדרות והתענגו על דפיהן, ובסוף הסדר הביאו אותן הביתה למשמרת לשנה הבאה - וכך שוב ושוב, שנה אחר שנה. לא אחת נפגמו דפי ההגדה בכתמי יין או רוטב בשל הצפיפות הרבה בליל הסדר, אך לא היתה אפשרות לקבל הגדה נוספת: ההגדות הרזרביות, ככל שהיו כאלה, נמסרו למשפחות צעירות ומשפחות נקלטות, שלא קיבלוה בראשונה. עלות הדפסת מהדורה חדשה היתה גבוהה מדי.

כמו ברוב ההגדות הקיבוציות, נפתחה גם ההגדה היפעתית בפרק אביב: תפילת הטל, פסוקי שיר השירים והפיוט של משה אבן-עזרא "כותנות פסים לבש הגן". החברים אהבו במיוחד את השיר הבא בהגדה, שנמצא מכל הגדות פסח בעולם רק בהגדה שלנו. כתב את השיר חברנו נחמיה פרומקין, אולי בהשראת שירו הנפלא של ח.נ.ביאליק "פעמי אביב" ("הָיְתָה רוּחַ אַחֶרֶת, גָּבְהוּ שְׁמֵי הַשָּׁמַיִם, / וַיִּגָּלוּ מֶרְחַקִּים בְּהִירִים, רַחֲבֵי יָדַיִם – / עַל-הָהָר עוֹמְדוֹת רַגְלֵי הָאָבִיב!").

כך, מבעד שער פתוח לרווחה, נכנסו אל ליל הסדר שלנו מייד בתחילתו, ריח השדה והצבעים הרעננים של התחדשות הטבע, שהיו ביטוי גם להתחדשות נעורי העם והיותו שוב עם בן חורין, היושב בטח על אדמתו.

  

מרים אהרוני, 2019