שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

גשם תשפ"א

11.4.21 היום נמדדו 3.5 מ"מ
מתחילת החודש נמדדו 16.5 מ"מ
מתחילת העונה נמדדו 636 מ"מ
המהווים 114.8% מהממוצע הרב-שנתי

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

אפריל 2021

 

מַה מִלַּיְלָה, מַה מִלֵּיל? מַה הַצַהַל, הָרִנָּה? / חַג הַלֵּיל בְּיִשְׂרָאֵל חַג הוּלֶדֶת הַמְּדִינָה... 

[יצחק יצחק]

מתנדבי החי"ל, ערב חג העצמאות תשל"ג, 1973
מימין לשמאל: 
יצחק יצחק, אברהם עמית, אריה כנעני, שמואל בן-חיים, יעקב קליינבוים,
אברהם סיני (צורף לתגבור החבורה?), בנימין אבנין, מתתיהו דרור

  

תוכנית ערב חג העצמאות תשל"ג ביפעת הוקדשה לשירים וסיפורים של לוחמים לדורותיהם – בחזית ובהגנה על הבית. בין שירי מולדת סוחפים ושירים של "יחידות" למיניהן ולתקופתן, סיפרו חברים סיפור אישי קצר מתקופת השירות, בדרך כלל משעשע (הגיוס, תקריות מביכות, פשלות שהסתיימו בטוב וכו'). עם עלייתה של הקבוצה הייצוגית של החברים שהתנדבו לצבא הבריטי במלחמת העולם – חלקם הגדול בשורות החי"ל (הבריגדה היהודית), שר הקהל בעוז את שיר הלכת הפופולרי "צֵאנה הבנות וּראֵינה". השירה האדירה, שלוּותה במחיאות כפיים קצובות, הדהדה בעמק כולו.

יצחק יצחק קרא בית משירו הידוע "כל הדרכים מובילות לרומא" ואחר כך שר יענקל קליינבוים את שירו "שְׂאי שלום מולדתי". החברים עם הקהל כולו הצטרפו בפזמון: "הֱיִי שָׁלוֹם, מוֹלַדְתִּי! / שְׂאִי שָׁלוֹם, מְכוֹרָתִי! / רַק לָךְ שְׁלוּחָה בִּרְכַּת אֱיָל / מִכָּל חַיֶּלֶת וְחַיָּל. // הֱיִי שָׁלוֹם, מוֹלַדְתִּי! / תָּמִיד בַּלֵּב רַק אַתְּ אִתִּי / בְּשִׁיר וָרֹן עַל הַשְּׂפָתַיִם / נִצְעַד בְּאוֹן לִקְרַאת הַקְּרָב!".

למדינה הצעירה מלאו אז חצי יובל שנים – פני החברים קרנו משמחה וגאווה לאומית. איש לא שיער את שעתיד לבוא חצי שנה אחר כך. 

- - -

ומי עוד בתמונה שלפנינו? משמאל – משה'ל דיטל, שומר השדות האגדי של גבת, שסיפר בראשית הערב על פשלת ירי דו"צ שלומיאלית מתקופת המאורעות, שרק במזל נגמרה בטוב. בין שמואל בן-חיים ליענקל קליינבוים מציץ מאחור ראשו של ניסן ורונה (עם הכובע), שסיפר עלילה מרתקת מזמן שירותו בפלוגות הלילה של וינגייט. מימין – רבקה קולניק (חליל), מקבוצת הנגנים המעולה שליוותה את השירים. הינחה את המסיבה בהומור ובכישרון: חגי מירום.

  

מ.א.