שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

אפריל 2022

מעשה בחד גדיא


חד גדיא, ליל הסדר תשנ"א (1991)

  

בליל הסדר היפעתי היה מקום של כבוד לפיוט "חד גדיא" שמופיע בסוף ההגדה. בשנים הראשונות שרה אותו המקהלה בארבעה קולות בנוסח הארמי של ההגדה המסורתית: "חַד גַּדְיָא דְּזַבִּין אַבָּא בִּתְרֵי זוּזֵי" וגו'. מאוחר יותר שרה מקהלת ילדים בשני קולות את הנוסח העברי החופשי מלא החן "האזינו חבריא מעשה בחד-גדיא". שנתיים-שלוש עברו, והשיר שודרג מביצוע מקהלתי לביצוע משולב של זמרה והצגה מיניאטורית עליזה, שבה מילאו הילדים את תפקידי הגדי, החתול, הכלב וכך הלאה. אחרי עוד כמה שנים, שולבו גם ההורים. הופעת "חד גדיא" המשעשעת הפכה לאחד משיאי ליל הסדר.

מליל הסדר תשנ"א מובאות כאן שתי תמונות: בעליונה, איתן ברזילי עם בתו גילי בתפקידי אבא והגדי החמוד שקנה בשני זוזים. מאחוריהם ניתן להבחין בשתי אימהות של ילדי הכיתה: רנית מחניימי, אמא של מאיה, מלווה את הזמרה בחלילית; שרה אליהו, אמא של ברק, מחזקת את הזמרה בהתלהבות מידבקת.

בתמונה התחתונה: ורד לוריא עם בתה אילאיל בתפקיד השוחט, שתיהן חגורות בסינרים צחורים ומצוידות בחלפים (סכיני שחיטה) מקרטון. בצד, ממתין דרוך לתפקידו – פדרו נוימן, אבא של נוהר. ברקע – קישוט האביב הנהדר של פסח, שיצרו החברות בהנחיית חינה גולדהור.

  

חג אביב שמח!

מ.א.