שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

בירנבאום מתתיהו
מתתיהו (מתי) בירנבאום
בן בתיה לבית שאמיס ומאיר בירנבאום
נולד ל' סיון תש"ז, 18.6.1947
נפל כ"ו אייר תשכ"ז, 5.6.1967
 
סיפור חייו
 

מתי, בנם הבכור של בתיה ומאיר בירנבאום, נולד במחנה עקורים בברלין ביום ל' בסיון תש"ז (18.6.1947).

אביו מאיר, שאיבד בשואה את רעייתו ובנו הקטן, הוריו ואֶחָיו וכל משפחתו, ואימו בתיה, שחייה ניצלו בזכות הבריחה מזרחה, נפגשו בגמר המלחמה במזרח רוסיה ונישאו שם. התינוק שנולד להם באביב במחנה העקורים בגרמניה היה ביטוי לרצון החיים של אנשים שאיבדו את כל היקר להם, אך מצאו כוחות נפש להתחלה חדשה.

הבן נקרא על שם מתתיהו, אביה של אמו שנספה בשואה.

 

בדצמבר 1948 עלו ארצה והתיישבו בתל חנן, שם נולדה רבקה, אחותו של מתי.

בשנת 1955 התקבלה המשפחה לחברוּת ביפעת.

 

מתי גדל והתבגר בחברת הילדים ביפעת. ילד שקט, מסודר, אחראי וחרוץ מאוד. בבית הספר הצטיין בעיקר במקצועות הריאליים. הוא ניחן בכשרון טכני והצליח בעבודות שדרשו תבונת כפיים, הבנה טכנית, סבלנות ומיומנות. בגיל הנעורים החל לנגן בגיטרה. במשך שעות היה יושב ומנגן לעצמו, אך גם ליווה בנגינתו ערבי שירה חברתיים.

 

מתי התגייס מייד בגמר הלימודים, באוגוסט 1965. הוא לא חלם מגיל צעיר להיות טייס, אבל מאַחַר שהצליח במבדקים ובמבחני המיון, החליט להתנדב לחיל האוויר ולהתחיל קורס טיס. במהלך הקורס הפך השירות בחיל האוויר משמעותי ומרכזי עבורו. הוא היה הצעיר מבין מסיימי קורס הטיס במרץ 1967, עוד לא בן 20.

 

מלחמת ששת הימים פרצה כשלושה חודשים בלבד לאחר מכן. מתי הוצב בטייסת פוגות שהוסבה מטייסת הדרכה לטייסת קרב. מטוסו נפגע באש נ"מ ביום הראשון למלחמה, כ"ו באייר תשכ"ז (5.6.1967) בהיותו במשימת תקיפה של רכבת תחמושת באזור אל עריש. מתי דיווח שנפגע ונחת נחיתת אונס בחולות. זה היה הקשר האחרון איתו. מאז היה בחזקת נעדר. כוח שריון שנע לעבר אל עריש מצא את שברי המטוס והכיסא השבור. מאחר שהרצועות היו גזורות, הבינו שהטייס נלקח על ידי המצרים.

 

הלוחמים לקחו את הקסדה ודיווחו על היעלמו של מתי. על סמך ידיעות מודיעיניות מצאו אותו קבור בחצר בית החולים באל עריש. נראה שנפגע קשה בנחיתת האונס, נלקח על ידי המצרים לבית החולים באל עריש ומת שם. ביום 21 ביוני הובא מתי לקבורה בבית העלמין של יפעת.

 

זכרו של מתי הונצח בחוברת זיכרון משותפת לחללי מלחמת ששת הימים ביפעת וכן בקובץ "בדרכם" לזכר בני איחוד הקבוצות והקיבוצים שנפלו במלחמה.

 

זנב מטוס הפוגה של מתי הובא ליפעת על ידי חבריו והוצב עם כיתוב לזכרו ברחבת זיכרון ליד אולם התרבות ביפעת.

 

מ.א.