שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

גשם תשפ"א

11.4.21 היום נמדדו 3.5 מ"מ
מתחילת החודש נמדדו 16.5 מ"מ
מתחילת העונה נמדדו 636 מ"מ
המהווים 114.8% מהממוצע הרב-שנתי

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

דצמבר 2015

עשיתי לי חנוכיה מקרש וסלילים...

  חנוכה תשמ"ח, דצמבר 1987

 

פעם הכיר כל ילד את שיר חנוכה הנחמד "עשיתי לי חנוכיה מקרש וסלילים", וגם הבין היטב את פירושו בחיי המעשה: לוקחים קרש, מחברים אליו שמונה סלילי עץ ריקים ממתפרות יפעת (וכמובן עוד קודם לכן – בקבוצת השרון וגבת), מוסיפים סליל נוסף עבור השַׁמָּשׁ, צובעים, אם רוצים – ויש חנוכייה לתפארת.

שנים רבות עברו, במתפרות הפסיקו להשתמש בסלילי עץ עבור חוטי התפירה, ובגנים כבר לא הכינו חנוכיות מקרש וסלילים – גם שם התקדמו חומרי הגלם עם הזמן – אבל השיר נשאר. הילדים שרו אותו בלי להבין את המילים, אבל זה בהחלט לא היה פחות מובן מהמילים בשירי חנוכה אחרים: "מי ימלל גבורות ישראל... מכבי מושיע ופודה", "עם ישראל עשה תושיה" וכו', שלא לדבר על המילים של מעוז צור.

בהדלקת החנוכייה אחר הצהריים בחדר האוכל כמעט מדי יום בשבוע החנוכה, שולבו בין השירים, ההופעות הנחמדות של הילדים והמשחקים העליזים גם תכני העשרה: סבא שסיפר על חג החנוכה בילדותו בפולין, סבתא שסיפרה על החנוכיה שעברה במשפחה מדור לדור, אמא עם סיפורי ניסים ועוד. באחת ההדלקות הזמין יאיר פסחי, המנחה, את יפה דורי, כדי שתספר לילדים על חנוכיה מקרש וסלילים. יפה עלתה לבמה עם חנוכיית הסלילים היפהפייה ששמרה כל השנים כמטפלת בפעוטון וסיפרה איך עשו עם הילדים את החנוכיות האלה. הילדים הקטנים הקשיבו בעיניים מבריקות וקצת התקנאו בילדים של פעם... 

 מרים אהרוני, 2015