שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם פנינה יעקובוביץ' והמשפחה 
אנו שותפים בצער על מות 
דב ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לאיימי ואורי שבתייב
להולדת הבת
נכדה למרשה ובנצי גפן.
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

האוהל ועששית הנפט

האוהל
 
     בחצר המגורים בולט האוהל הפעמוני. אוהל כזה עמד פעם בכל משק. תחילה היו האוהלים של הבריטים ממלחמת העולם הראשונה. אחר כך, בימי העלייה השלישית, הירבו להשתמש בו והוא מופיע בכל התמונות מאז. בשנות ה-40 התגלגל האוהל למחנות הפלמ"ח. כל מי שחי בארץ עד שנות הקמת המדינה הכיר את האוהל וזוכר אותו היטב. אבל איפה בשנות ה-60 המאוחרות משיגים אוהל כזה? התחלתי לחפש במשקים, אצל הסוכנות היהודית, במחסני הצבא – אין אוהל כזה בנמצא. כל האוהלים שהיו נרקבו, נגמרו. אמרתי נואש.
     כחודש אחרי פתיחת התערוכה במאי 1967 פרצה מלחמת ששת הימים. והנה, גם במלחמה לא שוכחים את הווירוס הזה שמכרסם בעצמות. אנחנו שועטים בדרך מג'נין לטובאס, חוצים את הנופים מזרחה, בואכה גשר דמיה, וכל הזמן החבר'ה צועקים לי מזחל לזחל: "עודדי, מאלמת!" – מישהו התיר את הסוסים באמצע העבודה, השאיר את המאלמת על הכביש וברח. – "עודדי, דיסקוס!.. מחרשה!... מורג!..." – איזו חוויה מרגשת זאת היתה!
     הגענו למחנה של מע"צ הירדנית. עמדו שם שלושה אוהלים, בדיוק כאלה שחיפשתי שנים... צ'יק-צ'ק העמסנו אוהל אחד עם התורן והבאנו אותו למוזיאון.
 
עששית נפט
 
     בין העששיות ישנה אחת מיוחדת, שהגיעה ממנחמיה.
     כשבאתי לאחיו של זלמן שליטא וביקשתי ממנו כלים למוזיאון אמר לי: "חכה, יש לי משהו שהשאירו בשבילך". הוא נכנס לרפת ויצא כשנהרה שפוכה על פניו. "תראה", אמר לי, "איזו שכיית חמדה השאירו פה החיילים רק אתמול".
     בידו היתה עששית נפט ישנה, קצרה מאלו שהיכרנו אצלנו. "איזה חיילים?", שאלתי. שליטא הזקן השיב: "החיילים האנגלים שעברו פה, האוסטרלים האלה, שרדפו אחרי התורכים לסוריה. בלילה הם ישנו פה אצלי בסג'רה, לפנות בוקר קמתי לראות שהחיילים האלה לא שודדים שום דבר, הרי על חיילים אף פעם אי אפשר לסמוך. ראיתי את העששית הזאת בוערת באור קטן ונחמד. חבל עליה, חשבתי. כיביתי אותה ושמתי ברפת. אתה בוודאי באת לקחת אותה". – "כן", אמרתי, "ודאי!", כי מה זה חמישים שנה ויותר מאז שעברו החיילים במלחמת העולם הראשונה אצל שליטא בסג'רה? באמת, רק אתמול.