שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם משפחת שחר
אנו שותפים בצער על מות 
ישראל ארזי (שחר) ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לנעמי לוי
להולדת הנכדה
בת למיכל
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

היה זה בשדה (ב)

היה זה בשדה (ב)
 
המעשה אירע בסוף האביב של שנת 1956, בתחילת קציר החציר. משמרת הערב בשדה הסתיימה. שני נחלאים צעירים ואני עלינו על העגלה הרתומה לטרקטור והתחלנו לנסוע הביתה. זאת היתה עגלה ישנה פשוטה, בלי קפיצים, והיא ניתרה על המהמורות של הדרך באקרובטיקה מרשימה. בטרקטור נהג בפוּל גז פלח ותיק ועתיר ניסיון – חיים גולן.
 
חיים אף פעם לא הביט לאחור, הוא ראה תמיד קדימה – בעיקר בדרך הביתה, לכן לא סובב את הראש גם כאשר חצה בלי להאט את התעלה העמוקה בעיקול הדרך ליד חורשת הנפץ. העגלה ניתרה לגובה – והיצול ניתק מהטרקטור... נדהמים צפינו בחיים הממשיך לדהור בנחישות קדימה בלי להרגיש בריק שמאחוריו. החלטנו לעשות לו תרגיל: לביים סצנת פציעה חמורה, שתרבוץ על מצפונו ותלמד אותו לקח.
 
חיים הגיע הביתה. הוא ירד מהטרקטור, נמתח בהקלה ואמר: "זהו, חבר'ה, גמרנו להיום!". רק אז גילה שהעגלה איננה. הוא הניע את הטרקטור ודהר בחושך בדרך חזרה. בעיקול הדרך ליד חורשת הנפץ הבחין בנו. המחזה לא היה קל: נאנק מכאבים, נשען על כתפי שני הנחלאים הצעירים, עמדתי ליד העגלה וחיכיתי לו. "מה קרה?", הזדעק חיים. "שברתי כנראה את הרגל", הצלחתי לענות לו בקושי, וקרסתי על כתפי הנחלאים.
 
חיים לקח פיקוד על המצב הקשה. הוא עזר לנחלאים להעלות אותי לעגלה והִיתרָה בהם: "תיזהרו עם עמי, תשגיחו עליו!"... אני עצמי מילאתי את תפקידי וגנחתי מכאבים בצורה משכנעת. עכשיו נסע חיים בזהירות מופלגת והסתובב כל רגע לאחור לוודא שהכול בסדר.
 
כשהגענו, רץ חיים להזעיק את מירה'לה גוזני – האחות במרפאת יפעת (אז קראו לה 'חובשת'). אנחנו ירדנו בשקט מהעגלה והתחבאנו בשיחים. חיים, מתנשף ממאמץ ודאגה, הגיע עם מירה'לה: "איפה הוא?", שאלה מירה'לה. "מה זאת אומרת איפה הוא", התבלבל חיים, "הוא היה כאן רק הרגע על העגלה, הוא פצוע קשה!"... "אתה עושה ממני צחוק?!", נעלבה מירה'לה, "אין לך לב?"... נתתי לחיים די זמן להתפתל, ואז יצאתי עם הנחלאים מהמחבוא ואמרתי לו: "נו, להיום זה מספיק"... את שארית הערב בילה חיים בניסיון לשכנע את מירה'לה שהוא לא אשם ואילו אני הלכתי הביתה מרוּצה: היה שיעור טוב.
  
עמי השרוני