שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

הסתרקת?

הסתרקת?
 
נורה מילר היתה המורה שלנו לאנגלית מאז תחילת לימודי האנגלית בכיתה ה'.
מלבד אנגלית, ניסתה נורה להקנות לנו גם נימוסים טובים, מה שנקרא: "Good Manners".
עם כניסתה לשיעור היתה נורה מברכת אותנו: "(Good morning class five (or seven or nine", ואנחנו היינו חייבים לענות במקהלה: "Good morning Norah! ".
 
אחת הדרישות המופרכות של נורה מתלמידיה היתה הופעה מסודרת ונקייה (בסטנדרטים מקומיים, כמובן). מתלמיד לא מסורק היתה נורה מבקשת בנימוס לצאת למרפסת ולהסתרק, ומציידת אותו במסרק נאה שהחזיקה בתיקה למטרה זו בלבד. בתלמידות נהגה ביתר חומרה והוציאה אותן מהכיתה (ייתכן שזוהי הכללה גורפת מדי. למעשה, היכרתי רק בת אחת שנורה הוציאה מהכיתה בגלל אי-היסתרקות. זאת היתה שולה גולדמן, שנהגה לפרוע את שערה בכל פעם ששכחה להכין את שיעורי הבית).
 
יום אחד, כשכבר היינו בכיתה ט' – כיתה קשה לכל הדעות – שלחה נורה את חנן ואותי להסתרק במרפסת. לקחתי את המסרק של נורה, סרקתי קלות את שערי החלק והושטתי את המסרק הנקי לחנן. חנן תקע את המסרק בשערו ומשך. המסרק לא זז. במשיכה חזקה הצליח חנן לקדם אותו מעט, אבל המסרק שוב נתקע. חנן לא התייאש, תקע אותו במקום אחר וניסה להתחיל להסתרק משם. המסרק העקשן נתקע שוב לבלי זוז. אחרי כמה ניסיונות סרק שאל אותי חנן בדאגה: "נו, רואים שהסתרקתי?" - "אני חושב שכן", עניתי, אף על פי שלא הייתי לגמרי בטוח.
 
כשנכנסנו, הביטה נורה בחנן ושאלה: "הסתרקת?", חנן הנהן והושיט לה את המסרק. נורה התבוננה בו: שלוש שיניים היו שבורות, ובין השאר היה לכוד סבך שערות נוקשות ומקורזלות. נורה לא אמרה מילה. היא הוציאה מהתיק ממחטת נייר דקה ועטפה בה את המסרק המעוּנֶה, אחר כך הוציאה ממחטת בד עדינה ועטפה שנית. את המסרק העטוף-פעמיים הכניסה לתא נפרד בתיק והמשיכה בשיעור הדקדוק שעסק ב-"Present perfect".
 
מאותו יום ואילך חל שינוי: נורה לא ויתרה על דרישתה להופעה נקייה ומסודרת, אך במקום לשלוח את הבלתי-מסורקים למרפסת עם המסרק שלה, שלחה אותם לבית הילדים להסתרק במסרקים שלהם. להתארכות ההיעדרות מהשיעור היה מחיר – לא רק בידיעת האנגלית – אבל זה כבר סיפור אחר, ולא מערבבים סיפור בסיפור. 
 
יואב אהרוני