שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם משפחת שחר
אנו שותפים בצער על מות 
ישראל ארזי (שחר) ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לנעמי לוי
להולדת הנכדה
בת למיכל
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

יולי 2017

הישרדות
 
חוליה ביום חלוץ בודד - משימת בר מצווה, כיתת "צבר" תשמ"א (1981)
מימין לשמאל: עוזי סלעי, עמית פיין, אופירה קדוש
צילום: איציק פליישר

   

בקיץ, אחרי ששנת הלימודים הסתיימה, היו מתחילות החזרות האינסופיות: לבוגרי כיתה ז' – לקראת חגיגת בר המצווה המשותפת; לבוגרי יב' – לקראת חג המחזור. שני החגים הקיבוציים האלה, שאינם מופיעים בלוח השנה בשום מקום אחר, היו מן החגים הגדולים ביותר שלנו במשך שנים: התרוממות רוח קיבוצית, גאווה לבנות ולבנים, להורים, לסבים ולכל יפעת.

  

מסיבת בר המצווה היתה השיא של השנה, שבמהלכה עמדו ילדי כיתה ז' בשתים עשרה משימות (המסיבה היתה המשימה השלוש עשרה). המשימות אומנם השתנו קצת משנה לשנה, אך הקו המנחה נשמר: משימות המחייבות עצמאות והתגברות על קושי ופינוק, קבלת אחריות על תכנון ומעשה, עבודת צוות ושיתוף של כולם, תרומה לחברה או למקום. במילים אחרות, כמו בטקסי התבגרות בכל התרבויות: הוכחת בגרות, על פי הערכים החברתיים של החברה שבה גדלו.

  

אחת המשימות הזכורות לטוב היתה "יום חלוץ בודד". בחוליות של שלושה-ארבעה יצאו הילדים לשעות רבות לאיזו פינה שכוּחַת-אֵל בשדות או באחת החורשות, מצויידים במים ותרמילי גב ובהם מעט מצרכי מזון וכמה כלים וחפצים חיוניים – ממעדר ואולר עד "נשק" להגנה וקופסת גפרורים. היה עליהם להתארגן במקום בלי לריב, ליצור שטח נקי מאבנים ועשבייה ולהקים בו אוהל או סוכת צל, לאסוף זרדים וענפים למדורה שעליה יתבשלו קפה ואוכל, ליצור לעצמם מרחב נעים ולפתור בלי עזרה בעיות של פציעות קלות, אי נוחות וכד'.

  

בסוף היום היו החיים הטובים בחיק הציוויליזציה זוכים להערכה מחודשת...

מרים אהרוני, 2017