שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

גשם תש"ף

16.11.19 היום נמדדו 2 מ"מ
מתחילת נובמבר נמדדו 4.5 מ"מ
מתחילת השנה נמדדו 30 מ"מ

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

יולי 2018

הלוחש לסוסים


מיישקה ביציאה ליום עבודה (1972)
צילום: עודד ארצי
  
כאשר עברנו ליפעת ביולי 1954, היו עדיין במשק פרדות וסוסי עבודה. אף שזמנם של הסוסים כגורם חשוב ומרכזי בעבודה עבר זה מכבר, נעזרו בהם במשק להובלות – בעיקר בתוך החצר: חלב מהרפת למטבח וחלב כבשים מהדיר לבית הקירור, ביצים מהלול למדגרה, פיזור קש בסככות והובלת הזבל היבש לערימות, פתיחת תלמים בכרם... היה ברור לכול שזה עניין זמני בהחלט, למַעֵט הסוסים של מיישקה, שיישארו לתמיד.
  
ואכן, מיישקה – הוא משה קולבובסקי, לימים דליות – המשיך להיות העגלון של יפעת, גם כאשר הפרדות והסוסים נעלמו מהנוף. מדי יום ביומו השכים לפני עלות השחר, רתם את הסוסה לעגלה והוביל למטבח חלב מהרפת ותפוחי גרנד לחולי הסוכרת מבית האריזה, שקי תערובת ללולים, שקי כביסה נקייה ממחסן הבגדים לבתי הילדים, ועוד ועוד. הגגון שהותקן על העגלה הֵגֵן על מיישקה מהשמש הקופחת בקיץ ומהגשמים בחורף ושעטות הפרסה הקצובות של הסוסה על הכביש נתנו קצב טוב לשירים שפיזם לעצמו. הסוסה סמכה על מיישקה וגם הוא סמך עליה – היא היתה בין היחידים ביפעת ששותפו בדעותיו על הנעשה במשק ועל החלטות האסיפה. תמיד זכה ממנה לתמיכה שקטה ועידוד נאמן.
  

בגמר העבודה הרבה היה מיישקה מתיר את הסוסה, ממלא מים בשוקת ומגיש חציר, נותן לסוסה טפיחת חיבה אחרונה והולך הביתה לנוח מעמל היום.

   

יום רדף יום, שנה ועוד שנה עברה, לאט ובהדרגה השתנו הזמנים.

  

מרים אהרוני, 2018