שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

ינואר 2017

ילדים יהודים

לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה שנקבע ל-27 בינואר, יום שחרור אושוויץ על ידי הצבא האדום בשנת 1945

 
"פנינו אל השמש העולה", גבת 1943
מימין לשמאל: יאיר גוז'נסקי, עמוס ויגודסקי, שלמה קולבובסקי
 
באביב 1946 יצא מאיר איילי לשליחות באירופה בראש קבוצת מורים ומחנכים כדי לטפל באיסוף ילדים יהודים שמשפחותיהם נספו בשואה והעלאתם ארצה. כ"צידה לדרך" לקח עמו אלבום תמונות קטן ובו צילומים של נופי גבת, חבריהָ וילדיהָ.

באחד הימים ביקשה ממנו רחל כצנלסון-שז"ר צילום של ילדים בקיבוץ. היא פעלה בקרב הנשים במחנות העקורים בגרמניה וחיפשה צילום מתאים לשער של ספר שערכה איתן ביידיש על ארץ ישראל. מאיר שמח לעזור. הוא הוציא מהאלבום תמונה של שלושה ילדים כבני שלוש-עשרה והושיט אותו לכצנלסון. "תמונה נהדרת", התרגשה רחל, "עוד היום אַראה אותה לחברותיי במערכת". למחרת החזירה את הצילום למאיר בעצב: החברות לא הסכימו בשום אופן לשים את התמונה בשער הספר. "אלה אינם ילדים יהודיים", אמרו לה הנשים ניצולות השואה בכעס, "אלה היטלר-יוגנד!" (הנוער ההיטלראי). רחל נשבעה להן בכל הקדוש לה שאלה ילדים יהודים מקיבוץ גבת, אבל הן עמדו על דעתן.

מרים אהרוני, 2017

אחרית דבר: שלושת הילדים בצילום כבר אינם בין החיים. עמוס ויגודסקי נפל בגיל 18.5 במלחמת השחרור, בקרב על כיבוש לוד. הוריו, אסתר ויוסף אהרוני (ויגודסקי) ואֶחָיו עברו ליפעת בפילוג. גם יאיר גוזני (גוז'נסקי) ושלמה דליות (קולבובסקי) עברו ליפעת, עם משפחות הוריהם. שניהם עזבו את יפעת בשנת 1962 עם המשפחות שהקימו. יאיר הלך לעולמו בשנת 2013 ושלמה הלך לעולמו החודש, 2017.  יהי זכרם ברוך.

מ.א.