שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם משפחת שחר
אנו שותפים בצער על מות 
ישראל ארזי (שחר) ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לנעמי לוי
להולדת הנכדה
בת למיכל
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

ינואר 2015

בפרדס

כיתה ז' בקטיף אשכוליות תשכ"ח (1968) 
מימין לשמאל: אריאל הלפרין, עמירה ברון, נצחיה לנדר, ניצן השרוני, איתן שלוס [ילד חוץ], שרה אבן-הר 

העבודות החקלאיות ההמוניות באינספור דילולים ועישובים, קטיפים ואסיפים ומיונים ואריזות ומשלוחים היו נחלת הכול – מילדים בני עשר ועד חברים מבוגרים מאוד, כל עוד עמדו על הרגליים. לא קל היה להתמודד עם העבודות האלו במועדן, אבל בעבוֹר השנים הן נשארו כחוויות תשתית – לחיוב ולשלילה גם יחד.

מי לא יזכור את הגיוסים והריכוזים למטעים בקיץ? נוטפי זיעה קטפו כולם את האגסים והתפוחים – מי בעמידה על הקרקע כשהתרמיל על חצובה, מי על דרגש כבד, מי על סולם ומי על מתקני הגובה – כל אחד כפי גילו וכפי יכולתו. בגיוסים לפרדס בחורף לא השתתפו הוותיקים והילדים הצעירים, כי הקור, הבוץ והכושר הפיזי שיחקו תפקיד יותר מכריע. מאחר שגם מחנות עבודה לא הגיעו בחורף, היתה עבודת הקטיף בפרדס מוטלת בעיקר על בני הנעורים ועל צעירים, בעזרתם החיונית של המתנדבים שהגיעו אלינו מכל רחבי העולם. עימם היו מתי-מעט מדור הראשונים - הצוות הקבוע של הפרדס - בהם משה שחורי, רפאל פסחי וליפא ליסר, זכרם לברכה.

כיתה ז' היתה הכיתה הצעירה ביותר בין קוטפי האשכוליות. בצילום הנחמד למעלה משנת 1968 רואים את ילדי כיתה ז', כיתת "זית", מתמודדים בפעם הראשונה עם המשימה.

ומה היום? זה עתה החל קטיף ראשון של מנדרינות "אור" בפרדס עופר (על שם עופר אילן ז"ל). כנגזר מהשינוי באורחות חיינו, אין עוד גיוסים פנימיים ואין עבודה של בני נוער. הקטיף בפרדס מתבצע על ידי קוטפים מהחוץ. מראה כמו בתמונה הזאת לא יצולם עוד, כנראה, ביפעת.

מרים אהרוני, 2015