שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם ליאורה קליינבוים והמשפחה 
אנו שותפים בצער על מות הבן
ערן ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לאיימי ואורי שבתייב
להולדת הבת
נכדה למרשה ובנצי גפן.
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

ינואר 2020

גַּם הָעַרְפִלִּים הֵם רֶמֶז לַבָּאוֹת... 

נעמי שמר


 צילום: עופר שפריר 4.1.2016

   

ינואר, החודש הראשון בשנה, נקרא על שמו של יאנוס – האֵל המיתולוגי של השערים וההתחלות. יאנוס היה בעל שני פנים – אחד מביט אל העבר ואחד אל העתיד. הפסל של אחיעם "הקיבוצניק" ליד חדר האוכל שלנו הוא המחשה רבת עוצמה לרעיון הזה: מצידו האחד הוא פונה מערבה, לעֵבר השמש השוקעת – אם תרצו, השנה היוצאת – ומצידו האחר הוא פונה מזרחה, לעֵבר השמש העולה – השנה הנכנסת. פניו החתומים של "הקיבוצניק" המופנים מערבה צופנים הרהורים וזכרונות, פניו המופנים מזרחה – צופנים סודות וציפיות.

  

אחיעם יצר את "הקיבוצניק" מאבן גיר מקומית בשנת 1984 כמחווה ליפעת על היותה בית לאמו, דינה שושני. אחרי חיים קשים ונטולי רחמים של מאבק הישרדות, מצאה כאן דינה שקט ומנוחה בחיק משפחתה, משפחת עופר, ולרגש חם של חיבה והערכה מצד החברים. מהיום שבו הוצב בחזיתו של חדר האוכל, היה "הקיבוצניק" מושא לאינספור ניחושים, השערות וסברות כרס סביב הדו-פרצופיות; כובע הטמבל השמוט לצד אחד, שחזזיות השחירו אותו עם השנים; מבנה האף האחד לעומת האף השני, וכל כיוצא באלה.

  

התמונה של עופר שפריר צולמה בבוקר של ערפל כבד. "הקיבוצניק" ניצב בלב יפעת, אבל בצילום החזק הזה המרכז מטושטש, עזוב וריק. בכל המרחב נמצאת רק דמות אנושית אחת – קיבוצניק האבן, ואולי, בספק, גם עמוד התאורה מימינו, שאפשר לדמותו למשפחה: אבא ואמא וילד.  

האם זוהי המשפחה שרצינו להיות, שהיינו, שנהיה? פני הקיבוצניק חתומים.

  

 מרים אהרוני, 2020