שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

גשם תשפ"א

21.1.21 היום נמדדו 4 מ"מ
מתחילת החודש נמדדו 98 מ"מ
מתחילת העונה נמדדו 442.5 מ"מ
המהווים 79.9% מהממוצע הרב-שנתי

מזל טוב

להילה ודקל לופי
להולדת הבת
לאורנה ודובי לופי
להולדת הנכדה.
ברכות לכל המשפחה!

מזל טוב

ליעל וחיים מירון
להולדת הנכדה
בת לדניאל ואביב.
ברכות למירי וגדעון יוגב
ולכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

ינואר 2021

[...] סוֹדוֹת הַחֶדֶר הָאָטוּם / עִם כָּל הַטִּמְטוּם

[...] לְרַבּוֹת נְיַר הַדֶּבֶק / שֶׁנּוֹעַד לְחִזּוּק הַחַלּוֹנוֹת / בְּמִקְרֶה שֶׁל פִּיצוּץ... 

חיים שטנגר


 מלחמת המפרץ, 1991

   

מלחמת המפרץ לא היתה מלחמה שלנו, ישראל לא היתה מעורבת צבאית. עיראק פלשה לכווית ובתגובה הותקפה על ידי קואליציה של מדינות רבות בהובלת ארה"ב. בתגובה לתגובה שיגרה עיראק טילי סקאד לעבר ישראל וסעודיה, כפי שהודיעה מראש שתעשה. מחשש למתקפת טילים נושאי ראש נפץ כימי, חילק פיקוד העורף מסכות אב"ך לכל האוכלוסיה. ההנחיה היתה לשאת את המסכה לכל מקום, לחבוש אותה ולהיכנס לחדר אטום בהישמע סיסמת ההתראה "נחש צפע". השם שנבחר לסיסמת ההרגעה – "שרב כבד" – לא נשמע מרגיע.

פגיעת הסקאדים בישראל, כולם עם ראש נפץ קונבנציונלי, גרמה נזק לא מבוטל לרכוש. האובדן העיקרי בנפש היה מחֶנֶק בשל מסכות האב"ך. בתמונת הארכיון היפה מסדר אחד מעולי חבר העמים ביפעת את המסכה המסורבלת נגד גזים על פני ילדו. למרבה הצער, לא נרשמו שמות המצולמים. האם מישהו זוכר?

30 שנה עברו. במשך עשרה חודשים כולנו עוטים מסכות במרחב הציבורי – תודה לאל לא מסכות אב"ך, תודה לאל לא בחדרים אטומים – מנסים להישמר מפגיעתו של נגיף. שגרת החיים משובשת לאין שיעור יותר מאשר במלחמה ההיא, שנמשכה "רק" כחודש ימים. נזק עצום נגרם לילדים עקב סגירת מערכת החינוך ואליו נוספו נזק כלכלי ותעסוקתי בהיקף בלתי נתפס, הידרדרות בבריאות הנפשית והפיזית של אלפים רבים, מאות נפטרים מהמגיפה בארץ, מיליונים בעולם.

אולי עכשיו, על סף 2021, אחרי שפותח חיסון והחל מבצע חיסונים רחב-היקף, אנחנו מתקרבים אל תחילת הסוף. ביפעת התחסנו רוב המבוגרים והצעירים מחכים לפתיחת אפשרות החיסון גם עבורם. אבל בינתיים התחלואה בארץ גבוהה וכולנו זאת הפעם השלישית בסֶגֶר, או איך שלא קוראים לזה.

מי יודע איך תיראה התקופה הזאת בעוד 30 שנה, אחרי שיסוכמו במספרים ממדי ההרס והנזק שהותירה מגיפת נגיף הקורונה בארץ ובעולם כולו - - -

שנה אזרחית חדשה מתחילה. נקווה ונייחל לטוב.

מ.א.