שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

כלי גן הירק

כלי גן הירק
 
     ראשון לכלי גן הירק בחצר הוא המְּתַלֵּם מיפעת. כמו כלים רבים אחרים, היה גם זה כלי שנמשך על ידי טרקטור, אך היה לו מפעיל משלו, שישב מאחור. היושב מאחור היה מכוון באמצעות דוושות את הגלגלים הקדמיים ושומר על עבודת הכלי.
      הכלי השני הוא מְדַשֵּׁן שהבאנו ממוסד חינוכי לילדים מתקשים של התנועה הקיבוצית. זהו כלי פשוט ונחמד, שנועד ללכת בשורות ולדשן את השתילים. הגלגל מוּבל ביד באמצעות שתי ידיות. כשהוא נוסע נלחצים הזיזים, ועל ידי כך הם פותחים וסוגרים את התריס, שהוא התחתית של ארגז הדשן. כך שופך הכלי דשן במנות קצובות. מאחור, בין הידיות, נעות השיניים שמצניעות את הדשן באדמה.
      גם את המזרעה, ה"פְּלַנְט", הבאנו משם. הפלנט הזה קדם לכל פלנט שאנחנו מכירים מגני הירק. כלי גרמני, ישן מאוד, עם המון פטנטים. הוא זורע קבוצות-קבוצות, ובארגז הזריעה רצה מברשת שמנקה כל הזמן את חורי הזרעים, לבל ייסתמו. יאיר גולדהור עבד עליו ואהב כל רגע, בגלל החן המיוחד של הכלי.
      אחרי הפלנט עומד עוד מְתַלֵּם ישן שלנו, שעשה תלמים בגן הירק ובמטעים כדי שניתן יהיה להשקות. אני זוכר את אבא שלי עם הסוסה בין עצי השזיפים והתפוחים, המתלם נגרר אחריו ואני נגרר אחרי המתלם, יחף – תמונות ילדות שנחרתו בזיכרון.
      את המחרשה הערבית שעומדת כאן בפינה הבאנו מסג'רה. זוהי מחרשה מאוד ישנה, מודל מיוחד של הגליל. איש סג'רה שנתן לנו אותה טען שעל המחרשה הזאת ממש עבד בן-גוריון. אפשר לראות מעל השקים את הפחית שמרחיבה את התלם. מי יודע איזה רעיונות נטעה הפחית החכמה הזאת בראשו של בן-גוריון...
      אחריה עוד מחרשה, כזאת שמיועדת להוצאת תפוחי אדמה ויש לה ברזלים שמפרקים את התלולית. כשהמחרשה עוברת האדמה נופלת למטה ותפוחי האדמה צצים למעלה בכוח השיניים.
      את המכונה האחרונה של גן הירק קיבלנו מיוסי רביב מכפר יהושע. זאת מכונה יותר מאוחרת להוצאת תפוחי אדמה, שבתחילה היתה נגררת על ידי בהמות ובהמשך שינו לה את היצול והפכו אותה למוּנעת על ידי טרקטור. המכונה היתה שולפת את תפוחי האדמה החוצה והמלקטים בשדה היו צריכים לנבור במחפורת וללקט לשקים את תפוחי האדמה. הגלגל היה מסתובב לפי קצב הבהמות. אם המכונה נסעה לאט – היו הכנפיים נעות לאט, ואם נסעה מהר – היו עפים ניצוצות. אני זוכר את הגיוסים בשבתות לאיסוף תפוחי אדמה. כל המשק היה מתגייס: חברים, חברות, ילדים. משה צבעוני היה צריך להספיק להוציא תפוחי אדמה לכולם. הוא היה דוהר כמטורף בתוך השורות עם מכונה כזאת, צועק על הבהמות ומאיץ בהן במהירות כה גדולה, עד שהגלגל המסתובב היה זורק את תפוחי האדמה מהתלם אל בין השורות למרחק של 6-7 מטר לפחות, וכל הקהל הרב, אף שעבד בחריצות גדולה, לא עמד בקצב.