שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם משפחת שחר
אנו שותפים בצער על מות 
ישראל ארזי (שחר) ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לנעמי לוי
להולדת הנכדה
בת למיכל
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

לנפח פרה

לנפח פרה
 
לאחר כשנתיים של עבודה ברפת, קוּדַמתי לעבודה ברפת ההמלטות – עבודה שנחשבה מקצועית מאוד. באחד מימי החורף, שעות אחדות לאחר ההמלטה, החלה אחת הפרות לרעוד ולהתנהג בצורה מוזרה. כעבור זמן קצר נשכבה, ולמרות כל ניסיונותיה לא הצליחה לקום. ניחשתי שזוהי קדחת חלב – אירוע שבו לא נתקלתי קודם לכן, אך שמעתי כבר על קיומו. רצתי לאחד הרפתנים הבוגרים והבאתי אותו אל הפרה כדי שיאמר לי אם זו קדחת חלב. הסתבר שהרפתן לא שמע בכלל על מחלה כזאת. רצתי בכל כוחי בבוץ העמוק בין הרפתות עד שמצאתי את מוטיק גוטמן, מרכז הרפת. מוטיק הורה לי לחזור מייד אל הפרה ולחכות לרופא, והוא עצמו רץ למשרד לטלפן לרופא, ד"ר פיליפ כהן.
 
עד שמוטיק הגיע למשרד, עד שהצליח להשיג בטלפון את ד"ר כהן ועד שהרופא הגיע, כבר היתה הפרה במצב קשה ביותר, ברעידת שרירים בלתי נשלטת ובלי יכולת אפילו להרים את הראש. לרפת ההמלטות אי אפשר היה להתקרב עם הרכב מבלי לשקוע. ד"ר כהן החנה את מכוניתו במרחק רב ויצא ממנה בריצה אל עבר הפרה, כשבידו האחת בקבוק אינפוזיה וידו השנייה אוחזת במחט המחוברת בצינור אל הבקבוק.
 
קדחת חלב נגרמת עקב צניחה דרמטית של רמת הסידן בדם אחרי המלטה, כתוצאה מהזרמת סידן מהדם לחלב. במקרים קיצוניים היא עלולה לגרום למות הפרה. התרופה היא אינפוזיה של תמיסת סידן לדם (היום ידוע שתוספת מגנזיום לתמיסה משפרת את התגובה).
 
הרופא הזריק את כל תכולת הבקבוק לווריד, אחר-כך הוסיף עוד בקבוק לחלל הבטן – אבל הפרה לא קמה. ד"ר כהן לא אמר נואש. הוא חזר בריצה בבוץ למכוניתו והביא משם משאבת רגל לניפוח אופניים. מול עיניי הנדהמות חיבר את צינור המשאבה לאחת מפטמות העטין והחל לנפח במרץ. כאשר רבע העטין של הפטמה התנפח כהלכה, קשר הרופא את הפטמה היטב בחוט כדי שהאוויר לא יברח וחיבר את המשאבה לפטמה הבאה. התהליך חזר על עצמו עוד פעמיים, עד שכל העטין נראה כבלון נפוח שארבעת קצותיו קשורים בחוטים. ברגע זה אירע הפלא: הפרה קמה על רגליה ותוך דקות אחדות היתה שוב בריאה לגמרי!
 
ד"ר כהן – לימים מומחה בינלאומי לקדחת חלב בפרות – הסביר לי שלחץ האוויר דחק את החלב כלפי מעלה והזרמת הסידן מהדם אליו נעצרה. עד היום איני יודע אם הפרה קמה על רגליה הודות ל"הפסקת הזרמת הסידן לחלב" או מעוצם ההפתעה והזעזוע מהטיפול הביזארי של הרופא בעל התושיה.
נער הייתי וגם זקנתי, ולא זכיתי לראות שוב הצלת חיי פרה על-ידי ניפוחה במשאבת אופניים.
  
יואב אהרוני