שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

מאי 2018

עבודה עצמית או: חג העבודה

  

עישוב כותנה בחג השבועות תשל"ב (1972)
אברהם וחיה עדיני וחיה לוצקי מעשבים את השדה במלוא המרץ (והחיוך)
צילום: עודד ארצי
 

בשנת תשל"ב (1972) נזרעו באפריל 4200 דונם כותנה – 1550 ד' בהשקייה ו-2650 ד' בעל. כעבור שבועות ספורים היתה נביטה מצויינת, אבל לא רק של הכותנה: השטחים שובשו קשה בעשבייה, והיה ברור שהצלחת הגידול תלויה במהירות עקירת העשבים, המתחרים עם הכותנה על משאבי המים, הקרקע והאור. בתקופה הקריטית הזאת התבטל, משום מה, בואה של קבוצת מתנדבים גדולה. צוות הענף ביקש מהמזכירות לאשר עבודה שכירה לתקופה מוגבלת לצורך העישוב כ"הוראת שעה", לא רגע אחד יותר.

המזכירות הביאה את העניין להכרעת האסיפה. האסיפה רבת המשתתפים דחתה ברוב עצום את הרעיון. החלופה היתה התגייסות המונית של חברים, נוער וילדים לצורך העבודה הקשה. עודד ארצי, אז גזבר יפעת, קיבל על עצמו לרכז במשך חודש ימים את פרוייקט העישוב ואליעזר שושני החליף אותו בזמן הזה בגזברות.

מדי יום פשטו חברים על שדות הכותנה, כולל בשבתות, שאז הצטרפו למתגייסים גם חיילים שהגיעו לחופשת שבת. אפילו בית הספר האזורי הבין את החשיבות ושחרר את תלמידי הכיתות הגבוהות מלימודים למשך שבוע, בנוסף לגיוסי בני הנעורים בוקר וערב.

באמצע המבצע הגדול, ב-19 במאי, חל חג השבועות תשל"ב. ביום החג, כמדי שנה, יצאה יפעת למסע בין הענפים. הציבור כולו, מנער ועד זקן, טיפס על חבילות הקש שסודרו על הטריילרים הרתומים לטרקטורים גדולים. היה צפוף ולא ממש נוח, הקש דקר, אבל הזוטות הללו לא העיבו על שמחת היחד של השיירה. רבים הצטרפו עם הילדים לשירים היפים ששודרו בקולי קולות מהטנדר שנסע בראש הטור, אחרים צחקו מהבדיחות שעפו מעגלה לעגלה – היה ממש שמח.

השיירה עברה בין ענפי המשק בחצר ואחר כך ירדה אל עבר המטעים והשדות. מול אחת מחלקות הכותנה עצרו. אמציה מירום, מרכז גידולי השדה, סיפר על הנעשה בענף ושיתף את החברים גם במאמצים להתגבר בלי עבודה שכירה על העשבייה בשדות. לשמע הדברים האלה קפץ עודדי, ובאופן שנראה לגמרי ספונטני קרא ברמקול של הטנדר: "חברים, אנחנו חייבים להתגייס גם היום – אם כל אחד יעשב שורה אחת, השדה המשובש שמולנו יהיה נקי!"... הציבור גלש בהמוניו מהעגלות. אפילו הוותיקים ביותר ירדו, בחריקת מִפרָקים. כולם התחילו לעקור בהתלהבות את העשבים ותוך עשרים דקות היה השדה שמול העגלות נקי לגמרי מעשבים. 

     

מרים אהרוני, 2018