שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

הודעת אבל

הננו מודיעים בצער
על פטירת חברתנו היקרה
פנינה ישראלי ז"ל.
יהי זכרה ברוך.

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מזל טוב

לאפרת סלע
להולדת הנכד עמרי
בן להלל ומאיה.
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

מחלת X

מחלת X
 
בראשית שנות ה-50 פרצה במדינות דרום ארה"ב מחלה חדש, לא מוכרת למדע. בשל מסתוריותה כונתה המחלה 'מחלת X'. חרף המאמץ לא הצליחו להגדיר את מחולל המחלה והנזק הכלכלי היה אדיר. במהרה הגיעה המחלה גם לארץ. הסימפטומים היו זהים: אובדן תיאבון וירידה חזקה בחלב, קשיים גדולים ביציבה ובהליכה, ריבוי הפלות ותמותת עוברים ברחם. אחרי עבודת מחקר מאומצת נמצא, שהפרות הורעלו מתוסף ייחודי לשמן סיכה, שפותח במטרה לשמור על צמיגות השמן באקלים חם. השימוש בתוסף נפסק, ומחלת X נעלמה כלא היתה.
 
לסיפור הזה היה גם היבט מקומי:
בשנה הראשונה ביפעת סבלה הרפת מקשיים מקצועיים גדולים. החמור מביניהם היתה מחלת X המסתורית, שבגללה פחת העדר מ-180 פרות ביום ההעברה ליפעת ל-142 פרות אחרי שנה. לפרות שלקו במחלת X היו כל הסימפטומים המוכרים, אבל שלמה דורי, רפתן בעל טביעת עין חדה, הבחין בסימפטום נוסף, שלא נזכר בספרות המקצועית: פצעים מוזרים בשורש הזנב. התגלית עוררה עניין רב בקרב ציבור הרפתנים בארץ, ושלמה התבקש לכתוב על כך מאמר ב'משק הבקר והחלב' – הביטאון המקצועי של הענף.
 
המאמר כבר היה כמעט מוכן לדפוס כאשר שלמה סודר לשבוע שמירת לילה. איפה מבלה את הלילה שומר מסור, שהוא במקרה גם רפתן?
הגיעה שעת החליבה, ושלמה רואה ואינו מאמין: יחזקאל גנני, חולב הלילה, מזרז את הפרות האיטיות על-ידי מכה חזקה במשקולת ברזל בשורש הזנב! מאחר שרוב הפרות האיטיות היו אלו שלקו במחלת X, לא פלא שהמיתאם הסטטיסטי בין המחלה לבין הסימפטום החדש, המוזר, היה כה גבוה... שלמה מיהר לגנוז את המאמר, ואיש לא העז עוד להזכיר בחוץ את הסימפטום היפעתי המיוחד של מחלת X.
   
יואב אהרוני