שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

הודעת אבל

הננו מודיעים בצער
על פטירת חברתנו היקרה
פנינה ישראלי ז"ל.
יהי זכרה ברוך.

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מזל טוב

לאפרת סלע
להולדת הנכד עמרי
בן להלל ומאיה.
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

מחרשה ימנית

מחרשה ימנית
המספר: גלעד איילי
 
    באחד הימים, ואני אז משוחרר צבא טרי, תפס אותי עודדי: שמע, גלעד, יש לי מחרשה שמוכרחים להביא למוזיאון. כל המחרשות מהַפְּכות לצד שמאל, וזאת מהַפֶּכת לצד ימין. המחרשה הובאה במיוחד לעבודה בכרמים – היא אחת ויחידה ששרדה מתקופת הכרמים של הברון רוטשילד בתחילת המאה. כיום היא סתם גרוטאה מברזל בחצר של איכר זקן במושבה ... (כאן נקב עודדי בשם המושבה הוותיקה, שמסיבות מובנות לא אוכל לחשוף כאן). הבעיה היא שהזקן הוא רשע מרושע, ורק בגלל רשעותו הוא לא מוכן למסור אותה למוזיאון. מצידו, היא יכולה להחליד ולמות בחצר – הוא לא ימסור אותה! אני כבר לא יכול להיראות במושבה – אחרי כל-כך הרבה פעמים שהייתי שם, מביטים עלי בחשדנות ובעין רעה. קח איתך שניים מהחבר'ה, סעו לשם בשבת בצהריים, אף אחד לא ישים אליכם לב, במילא כולם ישנים בשבת בצהריים, אחרי הטשולנט – זה קדוש! סעו עד החצר הקיצונית, שם היא מונחת, תעמיסו אותה ותביאו אותה הנה.
     לבקשה של עודדי אי אפשר היה לסרב.
     יצאנו בצהרי שבת אל עבר היעד – זיו מחניימי, חנן פקר ואנוכי. נסענו בוַנדוּרה (הטרנזיט היחיד ביפעת)– עודדי אמר שיש ברכב זה די מקום למחרשה. הגענו לרחוב הראשי של המושבה הקטנה: איזה שינה ואיזה צהריים! כל האיכרים הזקנים יושבים כבֵדים אחרי הטשולנט בפתחי הבתים, המבטים תקועים ברחוב, מחכים שמשהו יקרה: כלב יעבור, חרדון עייף יחצה את הרחוב מצד לצד, ילד ירוץ אולי אחרי כדור... ופתאום מגיעה וַנדוּרָה לבנה, עם שלושה צעירים – הרגשנו את המבטים ננעצים בגב שלנו כמו כידונים. מה יכולנו לעשות? נסענו עד קצה המושבה, נכנסנו בדרך עפר מאחור לחורשה קטנה וחיכינו שיירד החושך.
     כאשר השמש שקעה וכל אנשי המושבה נכנסו לבתים להבדלה וארוחת ערב של מוצאי-שבת, נסענו לחצר, העמסנו בחסות החשיכה את המחרשה והבאנו אותה לעודדי.
 
הערת המלביה"ד:
יש למישהו מושג מה היתרון של מחרשה מהפכת לצד ימין על פני מחרשה שמהפכת לשמאל בעבודת הכרמים?
מ.א.