שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

מכבש סוס

מכבש סוס
 
     למכבש החבילות הישן היו ארבעה גלגלים על שני צירים. המכבש לא היה עובד תוך כדי תנועה בשדה. היו מביאים אותו אל המקום שבו רוכזו ערימות הקש או החציר ואז היו מורידים את הגלגלים. ברגע שהגלגלים הוסרו היה הכלי יורד נמוך מאוד, ממש נשכב על האדמה. אז היו מחברים אליו שני קרשים – מלפנים ומאחור. הקרש הקדמי היה מתחבר בחוט ברזל ליצול, שאליו היו קושרים סוס. הסוס היה הולך וסובב במעגל, וכדי שלא יקבל סחרחורת היו שמים לו שק על העיניים.
     בסיבובו היה היצול מניע את הקרש ששימש כבוכנה קדימה ואחורה. שלושה אנשים היו דוחפים מלמעלה את החציר או הקש בקלשונים. שני חברים היו יושבים על פחים משני הצדדים והיו תופרים את החבילות במחטי ברזל גדולות, שבהן הושחלו חוטי ברזל. והחשבון כולו: איש אחד מוביל את הסוס – הרי אחד. שלושה מגישים את החציר – ביחד ארבעה. עוד שניים תופרים – וכבר יש לנו צוות כיבוש מצומצם של שישה אנשים, שכובשים כ-200 חבילות ביום ב"שוויץ" של 12 שעות.
     איפה מוצאים מכבש כזה?
     סיפרו לי שיש מכבש ישן במנחמיה, בוואדי שליד בית המרחץ. בעזרת משפחת שליטא מצאנו את בית המרחץ וגם את הוואדי, אבל מכבש לא מצאנו. היה אומנם גלגל פה וגלגל שם, עוד ציר חלוד זרוק – אבל היה צריך הרבה דמיון כדי לראות שאי-פעם היו כל אלה מחוברים למכבש. סימנתי בזיכרון את הגלגלים והמשכתי לחפש. בבית שערים מצאתי את החלק האחורי של המכבש. בכפר גדעון ליד המחלבה בלט משהו מתוך הבוץ. הסתכלתי בעיון וראיתי שזה חלק קדמי של המכבש שלי.
     וכך לקחנו יום אחד משאית עם מנוף, הרמנו מן הבוץ את חלק המכבש הקדמי מכפר גדעון, את הגלגלים ממנחמיה ואת החלק האחורי מבית שערים. איתן השרוני שיחזר את המכבש מכל החלקים והביא אותו למצב עבודה כמעט מושלם. רק סוס חסר, ועם שישה-שבעה אנשים – הכול פועל בלי בעיות.