שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

מכונות דיש לתירס

מכונות דיש לתירס
 
     מכונות הדיש עברו גלגולים מגלגולים שונים – ממכונה ידנית פשוטה ועד למכונות האמריקאיות הסוּפֶּר-משוכללות, שאותן היה מניע טרקטור.
מכונת הדיש הידנית של תירס היא מכונה שלנו, מקבוצת השרון. היטב אני זוכר את העבודה במכונה הזאת. נחמן תרדיון היה עושה כל מיני נסיונות בתירס. היה נחמן שופך 10-15 קלחים על המגש, אנחנו – עוזריו הנאמנים – היינו מסובבים את הידית ונהנים לראות איך מצד אחד יוצאות השזרות ומאחור מעיף המפוח את הגלומות. הגרעינים נפלו למטה על גבי שק והיינו מלקטים אותם להמשך הנסיונות.
     מכונת הדיש שלידה משוכללת יותר. מצידה קבוע אלווטור, שאליו היו שופכים את השקים עם התירס. השזרות היו נזרקות החוצה ונערמות לערימה גדולה והגרעינים היו יוצאים בצד השני היישר לשק. את השק המלא היו מורידים מהזיזים, שמים במקומו שק ריק ומעבירים אותו לתופרת.
     לארובה היה שרוול אוויר שנשען על צלב של קרשים. דרכו עפו הגלומות ברוח. הן היו נערמות מן הצד בערימה ענקית, מושכת. הערימה היתה גבוהה בעינינו, הילדים, אפילו יותר מהמוחרקה. השעשוע שלנו היה לטפס עליה בריצה ואחר כך לשקוע בתוכה ולהתגלגל למטה. המחיר של השעשוע היה להתגרד אחר כך במשך שבועיים. אבל הגלומות שימשו לא רק לשעשוע, כי אם גם לתפקיד חשוב וחיוני: מילוי מזרנים. היו לנו ציפות מזרנים מיוחדות עם כפתורים וכל ילד היה ממלא לו מזרן בקיץ מערימת הגלומות. צריך היה למלא בדיוק במידה הנכונה, כי אם מילאת יותר מדי – המזרן היה כמו כדור, ואם מילאת פחות מדי – היית אחרי תקופה קצרה ישן בתוך בור, כמו גור במאורה. בכל לילה לפני השינה צריך היה לסדר את הגלומות מחדש, כדי שהמזרן לא ידקור.