שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם פנינה יעקובוביץ' והמשפחה 
אנו שותפים בצער על מות 
דב ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לאיימי ואורי שבתייב
להולדת הבת
נכדה למרשה ובנצי גפן.
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

מעגלת הרגבים

מעגֵלת הרגבים
 
     מעגלת הרגבים היפה הניצבת בין כלי העיבוד שובה כל לב מֵבין, שימשה בארץ עוד במאה הקודמת. המעגֵלה נועדה לפזר את הרגבים אחרי החריש, על מנת ליצור שכבת אדמה מתאימה למצע זרעים. המעגֵלה נועדה לזוג בהמות חזקות ובעידן ההוא – עידן העיבוד בבהמות – לא היה לה תחליף בתהליך עיבוד האדמה. על זוג צירים בכלי מולבשות צלחות קוניות עשויות יציקה כבדה. הצלחות מסודרות כך, שכל צלחת אחורית נכנסת בין שתיים קדמיות. באופן זה מכסות הצלחות את כל שטח העיבוד.
     גיליתי את המעגֵלה הזאת אצל חנוך וייץ ממושב בן שמן בשנת 1969, ומייד ידעתי שבלעדיה לא אוּכל לישון בשקט. חנוך, יהודי יקר, התקשה להסתגל לרעיון הפרידה מהמעגֵלה, שאותה זכר עוד מימי ילדותו בכפר. שיחה ארוכה על צלחת סלט שיכנעה אותו שהמחיר – צער הפרידה – שווה את התמורה: חינוך הדורות הבאים להכרת עברהּ של הארץ וקורות חלוציהָ ובוניהָ. הוא הרי בן למשפחת וייץ, שמאז ומתמיד יקר לליבה החינוך הציוני...
תקענו כף להסכם והמעגֵלה המתינה עד שתבוא שעתה למלא את ייעודה החינוכי.
     מסיבות שונות עברו חמש שנים עד שהגעתי לבן שמן לקחת את המעגֵלה הנהדרת. הסתבר לי, להוותי, שאולי חמש שנים אינן נחשבות הרבה בחינוך דור, אבל במציאות הן עשויות להיות הרות גורל. במילים אחרות: נעלמה מעגֵלת הרגבים מחצר בן שמן – נעלמה ואיננה. גדול היה צערי. חנוך ואני עברנו בכל המושבים שבאזור רמלה-לוד, תיארנו אותה באוזני האנשים וחיפשנו אותה בכל פינה. לשווא. עקבותיה אבדו. אני כבר התייאשתי, אבל לעולם לא יתייאש אדם בן למשפחת וייץ: חנוך המשיך וחיפש, עד שמצא את המעגֵלה אצל מאן דהו באחד המושבים שליד לוד. בשמחה ובכבוד הובאה המעגֵלה ליפעת. כאן תיקנו אותה והשלמנו את החסר, כולל שרשרת ומשׂדדות מאחור, והיצבנו אותה כראוי לכלי ותיק והדור, רב-זכויות בעבודת האדמה.