שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

גשם תשפ"א

11.4.21 היום נמדדו 3.5 מ"מ
מתחילת החודש נמדדו 16.5 מ"מ
מתחילת העונה נמדדו 636 מ"מ
המהווים 114.8% מהממוצע הרב-שנתי

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

מרץ 2021

לצועדות הידד


 נבחרת יפעת בצעדת העשור, ו' בניסן תשכ"ד, 19.3.1964
מימין לשמאל:
דרורה יפה, יפה דורי, שרה ברזילי, חוה חורש, צביה ביטמן, חיה בר-לבב, רחל פורת, צפורה גוזני

צעדת ארבעת הימים לקראת פסח תשכ"ד (1964) היתה הצעדה העשירית למניין הצעדות לירושלים. הצעדה, שתחילתה ביוזמה של צה"ל, צברה עם השנים תאוצה והתלהבות, שהגיעה לשיא בצעדת העשור. לאלפי החיילים שהשתתפו בה בפקודה, הצטרפו ליומיים האחרונים תלמידי תיכון במסגרת הגדנ"ע וקבוצות ויחידים מכל רחבי הארץ. ביניהם היו גם תלמידי כיתות י' של "העמק המערבי" וצועדות נלהבות מיפעת.

הצועדות שלנו יזמו בעצמן את ההשתתפות. בימים ההם לא ראו בהליכה פעילות ספורטיבית, אף אחד לא "יצא להליכה" ולא ספר צעדים. עם זאת, מאחר שהקלנועיות עדיין לא הומצאו, הלכו החברים לכל מקום ברגל: לעבודה בתחומי החצר, לחדר האוכל, לבתי הילדים, למכבסה ומחסן הבגדים, לכלבו, לאירועי תרבות ומכל המקומות – חזרה הביתה. כאשר פנו כעשר "בנות" נמרצות בבקשה להשתתף בצעדה, הרימו במזכירות גבה: מילא טיול, אבל מה פתאום צעדה? החברות לא ויתרו, וקיבלו אישור – באותם ימים נדרש אישור לכל דבר, גם ל"הרפתקה" כזאת. הצועדות החלו באימונים. מדי יום יצאו אחרי העבודה לכמה קילומטרים של צעידה נמרצת בדרכי השדות העמק ובעליות למגדל העמק. סמוך למועד סיכמו על תלבושת אחידה ואפילו הכינו כובעי קש חדשים, ששֵׁם יפעת התנוסס עליהם.

היום הראשון לצעדה היה יום סגריר. אחר הצהריים החל גשם זלעפות (לימים תיזכר הצעדה הזאת כ"צעדת הגשם והבוץ"). רבים הפסיקו את הצעדה, גם תלמידי בית הספר שלנו הוחזרו אחר כבוד הביתה בפקודת הגדנ"ע. אבל חברותינו המנוסות, שהצטיידו מראש במעילי גשם, המשיכו לצעוד בחיוך, הן כבר התנסו במצבים הרבה יותר קשים.

לקראת ערב הגיע טנדר ממשמר דוד, הקיבוץ הצעיר שיפעת "אימצה" באותם ימים, ואסף את הצועדות ספוגות הגשם על ציודן. בני יפעת שהיו אז במשמר דוד בשנת שירות לפני צבא – חנה אופיר, נאוה אונגר, יוסי לוריא, ימימה גלעד ומשה רויטר – פינקו אותן במקלחת חמה וארוחת ערב טעימה. בלילה ישנו על מזרונים בחדר האוכל – מה ערבה להן שנתן! – ועם שחר חזרו לנתיב הצעדה. לשם שינוי, האירה השמש פנים. בשמחת נעורים עלו הצועדות לירושלים, מלוות את שירתן במצילתיים ובתופי מרים קטנים שקיבלו בהשאלה מגן הילדים.

"חברותינו נשאו את שֵׁם יפעת ברמה", כתב עורך העלון בשם הרבים בעלון יפעת שראה אור בערב פסח תשכ"ד, "לצועדות הידד!" - - -

מרים אהרוני, 2021