שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

גשם תשפ"ב

20.11.21 היום נמדדו 14 מ"מ
מתחילת נובמבר נמדדו 15 מ"מ
מתחילת העונה נמדדו 24.5 מ"מ

מזל טוב

לאביב וגבע יפתח
להולדת הבן 
לליאורה ועומר השרוני
להולדת הנכד
לאיתן השרוני 
להולדת הנין.
ברכות לכל המשפחה!

מזל טוב

לספיר ובר פרץ
להולדת הבת גאיה
לריקי ודודיק פרץ
להולדת הנכדה.
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

נובמבר 2021

צפונות העבר  


חפירת המאוזולאום הרומי ביפעת, תשכ"ב (נובמבר 1961)
מימין, יושב בפרופיל אלינו: אריה אגסי, לידו מהגב אלינו: אלכס צימרמן, כורע ליד הקימרון בפניו אלינו: פנחס פפיש (כיתה ט')
משמאל, במכנסיים קצרים: אלי קסן (כיתה י')
מאחור: הלל פיין בהונימוג של צוות הבניין

   

ב-1 בנובמבר לפני 60 שנה החלה חפירה ארכיאולוגית במערב יפעת (היום בשטח ה"בננה"). ההתלהבות לחשיפת צפונות העבר סחפה חברים וגם בני נעורים, שרצו מדי יום בגמר הלימודים אל החפירות. בתום שבועיים של עבודה מאומצת תיאר הארכיאולוג אדם דרוקס, שפיקח על החפירה, את מבנה הקבורה שנחשף והממצאים שהתגלו בתוכו ובסביבתו והוסיף: "[...] בראש ובראשונה אני חב חוב גדול למרדכי הקר, היוזם והמנוֹע של המבצע כולו, שאף קיבל על עצמו את טורח המדידות ועריכת התוכנית של המבנה. תודה לחברים הרבים אשר התנדבו ונשאו על שכמם את מפעל החפירות. לולא עזרתם ומאמציהם, בימי מנוחה ובימי עבודה, לא היינו מצליחים לחשוף את המבנה כאשר הצלחנו. זכורים לטוב בנימין לוי ויוסי ברון שבידיהם היה ארגון המפעל; יצחק מינקובסקי, שהזיז את מרבית האבנים הכבדות; שמואל יהלום, אברהם עמית, ליפא הלפרין ועוד חברים אשר תקצר היריעה מלנקוב בשמותיהם (ולא מתוך שכחה), והלל פיין, אשר על הכלים ועל העזרה הרבה. ואחרונים חביבים – האריות שבחבורה – ילדי בית הספר מכל הכיתות ומכל הגילים. עיקר החפירה בתוך הקימרון – מעשה ידיהם הוא, וכן גם ניקוי הקירות והרצפות. תקצר היריעה לקוראם איש איש בשמו, אולם נדע כי הגדילו עשות". בסוף הרשימה הבהיר דרוקס: "העבודה הופסקה זמנית, כדי שלא תופרע על ידי הגשמים, ותימשך בתום העונה הגשומה".

   

כשבוע לאחר מכן, ב-27 בנובמבר 1961, נענה נשיא המדינה יצחק בן-צבי להזמנת ידידו-משכבר מרדכי הקר והגיע ליפעת כדי לראות במו-עיניו את האתר הארכיאולוגי שנחשף באחרונה באדמתה. שני הידידים היו שותפים לעניין העמוק בהיסטוריה של ארץ ישראל ועתיקותיה. עם הנשיא היו רעייתו, רחל ינאית בן-צבי, וגם הארכיאולוגים ידועי השם, כולם לימים חתני פרס ישראל – פרופ' בנימין מזר, פרופ' שמואל ייבין ופרופ' אברהם בירן. היה זה יום חג גדול ביפעת, שאודותיו עוד יסופר. 

  

מעֵין אחרית-דבר:

60 שנה עברו. בשנה האחרונה מתנהל מאמץ משותף של יפעת ורשות העתיקות במטרה להפוך את המאוזולאום וסביבתו הקרובה לגן ארכיאולוגי קטן, מוקד עניין לאנשי יפעת וילדיה בפרט, ולאוהבי הארץ בכלל.

  

מ.א.