שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

גשם תשפ"ג

26.11.22 היום נמדדו 12.5 מ"מ
מתחילת נובמבר נמדדו 46.5 מ"מ
מתחילת העונה נמדדו 58.5 מ"מ

לוח אירועים

נובמבר 2022

 

אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי  תהילים קכא

ר' שלמה קרליבך בליל שבת ביפעת, אמצע שנות השישים

  

במשך עשרות שנים התקיימו ביפעת "לילות שבת". בשעה תשע בערב, אחרי שהתורנים סיימו את הפינוי והניקיון של חדר האוכל, התכנס הציבור שוב במקום. אחרי קבלת שבת קצרה, שמעו הרצאה, חזו במופע זמר או תיאטרון, האזינו לסיפורי חברים – הכול לפי התוכנית שיזם והביא ליפעת נחמיה פרומקין, שאותו החליפו אחרי כ-20 שנה, אהרון זיגלמן ואחריו בנימין לוי. עם כניסת טלוויזיות לבתי החברים הלך ופחת מספר המשתתפים, עד שהוחלט לא להתעקש עוד על קיום המסגרת החברתית-תרבותית החשובה והמלכדת הזאת ולילות השבת ביפעת התבטלו.

היו לא מעט אנשי רוח ואומנים שהגיעו אלינו יותר מפעם-פעמיים. הם התאהבו בציבור היפעתי ובאירוח החם והחכם של נחמיה. בין ידידי הבית היה גם הרב שלמה קרליבך, "הרבי המרקד". קרליבך היה פותח בסיפור חסידי-עממי מלא הומור וכובש לבבות, אחר כך היה לוקח את הגיטרה ומתחיל לשיר בקול החם והכובש שלו – תחילה בשקט, אחר כך בהתלהבות הולכת וגוברת. הקהל היפעתי נסחף אחריו ושר ברגש ובהתעלות הנפש את המנגינות החסידיות הנפלאות, שחזרו שוב ושוב על פסוקי התפילה והנחמה. משום-מה נדמה היה תמיד שהשירים מוכָּרים מימים-ימימה, גם כאשר היה זה שיר חדש לגמרי. שירת הרבים הדהדה ברחבי העמק.

החברים בצילום: שורה ראשונה: יהודה קוצר, יוסף אהרוני, נחמיה פרומקין, גניה פיין ומאחוריה גיטל ואריה קנריק; שורה שנייה: יהודית שריקי, חמדה ומרדכי בינר, שושנקה כרמי ובתה אסתר כהן, גרשון בן-דוד; שלישית: אהרון כהן, שושנה ב-י, קלרה גולדמן, אברהם ומרים עמית; שורות אחוריות: רחל ואברהם סיני, סדקו מאירוביץ', ענת ובנימין כהן, רחל כהן, בלהה ורונה, חיים אונגר; נוגה דרור וההורים יהודית ומתתיהו, מישקה שוויקה, רבקה ושמואל בן-חיים, אורה ושלום ברקאי, סוניה צימרמן, בין יושבי החלון האחורי: שלומית גולן ושלומית ישראלי, דליה שוויקה. ויש עוד.

 

מ.א.