שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

נחש עקלתון

נחש עקלתון
   

יואב אהרוני מספר:

בתחילת קיץ תשט"ז (1956), בהיותנו בכיתה י', ראינו יום אחד בזמן ההפסקה הגדולה נחש שחור גדול בין הסלעים ליד הכיתה. עוזי פיין היה מהיר תגובה. הוא המם את הנחש באבן, תפס אותו בצווארו וקשר לזנבו חבל ארוך. כשההפסקה נגמרה, נכנס עוזי לכיתה, טמן את הנחש ההמום והאפאטי במגירת שולחנו והשאיר בידו את קצה החבל.

לכיתה נכנס המשורר פנחס שדה, מורֵנו לתנ"ך, והחל בשיעור. השיעור של אותו יום עסק בסיפורי המורשת האלילית הקדומה המתחבאים בספר בראשית. עוזי ככל הנראה לא התעניין במיוחד באלילים הקדומים של כנען ובבל. באמצע השיעור שלף את הנחש מהמגירה והתבונן בו בעיון. הנחש, שהתאושש קמעא, החזיר מבט די עירני.

עוזי החליט לבחון אם הנחש מסוגל כבר לזחול והניח אותו בזהירות על הרצפה סמוך לשולחנו בשורה האחורית, כשראשו פונה קדימה, לעֵבר שולחן המורה. הנחש התחיל לנוע קדימה על הרצפה. גל התעוררות עבר בכיתה – כולנו נטשנו את האלילים הקדומים לטובת הנחש החדש. היחיד שלא הבחין בנעשה היה פנחס, שהיה שקוע בספר שלפניו. רק כאשר הנחש כבר היה קרוב מאוד אליו, הרים במקרה את עיניו מהספר, ראה את הנחש ונרתע בבעתה.

הכיתה פרצה בצחוק. עוזי הרגיש שעבר איזה גבול. הוא קרא בקול: "הוֹיסָה!", משך בחבל עד שהנחש חזר אליו והרים אותו מהרצפה. רק אז הביט לעֵבר פנחס שדה. כשראה את בהלתו וגם את מבטו הקשה, הבין בעצמו מה עליו לעשות: הוא חפן את הנחש בידיו, קם ממקומו ובלי אף מילה מיותרת קם ויצא מהכיתה בראש מורם.

אינני יודע מי מאיתנו זוכר עדיין את שמות האלילים שמורשתם חבויה בין דפי ספר בראשית או את ייחוסם המשפחתי. את הנחש של עוזי לא נשכח לעולם.