שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

גשם תש"ף

27.3.20 היום נמדדו 1 מ"מ
מתחילת מרץ נמדדו 87.5 מ"מ
מתחילת השנה נמדדו 718 מ"מ
שהם 130.5% מהממוצע הרב-שנתי

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

מזל טוב

לצליל ורום תרשיש
להולדת הבת
נכדה לנוגה ומשה תרשיש.
ברכות לכל המשפחה!

מזל טוב

לציפי ולחיים אזולאי
להולדת הנכדה
בת לרותם ויוני.
ברכות לכל המשפחה!

מזל טוב

לתור ושי שוורץ
להולדת הבת
נכדה למיכל ויעקובי דורון
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

סימני נפט

סימני נפט
 
באחד הימים של אביב 1956 פנה יעקב לוי בסודי-סודות לאוריאל ישראלי (אוּרָה), מרכז המשק, וסיפר לו שעל פני המים הזורמים בוואדי מן הבאר הישנה של גבת, מתחת גבעת בית העלמין, צף נוזל אורגני הצובע את המים בכל צבעי הקשת. יעקב אמר לאוּרָה שנראה לו כמעט בוודאות שמדובר בנפט. היה זה זמן לא רב אחרי גילוי הנפט בחלץ שעורר התרגשות עצומה. דיברו על כך שמדינתנו הקטנה יושבת כנראה על מאגר נפט אדיר, ועד מהרה תהיה למעצמת נפט כסעודיה או כוויית.
 
אורה הגיע למקום והתרשם שיעקב צודק לגמרי. הוא התרגש, אבל באיפוק וענייניות כדרכו ביקש מיענקלה לנקות בחשאי את השטח מהסיידה (גומא הפקעים) הצפופה שכיסתה את הערוץ, כדי לגלות את מקור הנביעה המסתורית של הנפט. בו בערב זימן אוּרָה את חברי ועדת המשק לישיבה דחופה שלא מן המניין, וסיפר להם על התגלית. החברים התבקשו לשמור בינתיים בסוד את העניין אפילו מבני משפחה, כדי שהגילוי המרעיש לא ידלוף מחוץ ליפעת.
 
יעקב לוי עבד קשה עם הטוריה. אחרי כמה ימים של ניכוש התברר שה"נפט" אינו אלא זרימה של רקבובית אורגנית משורשי הסיידה, שצפה כלפי מעלה. עד להתבהרות התמונה היו לכמה מאושיות הכלכלה של יפעת ימים נפלאים של חלומות ערֵבים...
 
יואב אהרוני
 
ראו גם: