שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

ספטמבר 2022

 

כָּתַב סְתָיו בִּדְיוֹ מְטָרָיו וּבִרְבִיבָיו / וּבְעֵט בְּרָקָיו הַמְּאִירִים וְכַף עָבָיו

מִכְתָּב עֲלֵי גַן מִתְּכֵלֶת וְאַרְגָּמָן / לֹא נִתְכְּנוּ כָהֵם לְחֹשֵב בְּמַחְשָׁבָיו

לָכֵן בְּעֵת חָמְדָה אֲדָמָה פְּנֵי שַׁחַק / רָקְמָה עֲלֵי בַדֵּי עֲרוּגוֹת כְּכוֹכָבָיו.

שלמה אבן-גבירול 

מעטפות היום הראשון לפתיחת דואר יפעת, ה' באלול תשי"ז, 1.9.1957

 

ב-1 בספטמבר 1957 נחנכה ביפעת סוכנות דואר עצמאית. עד אז, במשך למעלה משלוש שנים, נסע דוידקה מדי יום לרמת דוד כדי להביא את הדואר אל "הנקודה" וממנה. לרוב הקיבוצים בארץ לא היתה אז עדיין סוכנות דואר משלהם ופתיחת דואר יפעת היתה בבחינת הכרה במרכזיותו, חשיבותו וגודלו של היישוב הצעיר.

לרגל המאורע ראו אור שתי מעטפות של "היום הראשון": האחת – מעטפה פנימית שעיצב יוסף זוהר ברוח הימים ההם: גבעות עד האופק, בתים לבנים שטוחים ושני עצים צעירים ליד כל אחד מהם. המעטפה היפה העבירה מסר אופטימי רענן של נעורים, התחלה חדשה, חזון מרחבים. מעטפת היום הראשון השנייה הוצאה על ידי משרד הדואר (שם המעצב נשא: איש בבגדים כחולים, לראשו קסקט ועל שכמו שק כחול, חוצה רקע בצבע צהוב עז ומבטו למרחקים. הציבור נחלק בפרשנות האמנותית: הרוב סברו שזהו עובד הדואר, הנושא על שכמו את שק המכתבים דרך שדות החיטה הצהובים של העמק אל יפעת הצעירה והיפה. בעלי הנפש הרומנטית, לעומת זאת, היו משוכנעים שהאיש הכחול הוא עובד אדמה והשק שעל שכמו הוא מֶשֶךְ הזרע שממנו נזרעים באדמת העמק זרעי המחר.

מטעמים של התייעלות כלכלית סגרה רשות הדואר בשנת 1996 את סוכנויות הדואר העצמאיות ביישובי העמק, גם את שלנו, והעבירה את השירות ל "דואר נע עמקים". וניתנה האמת להיאמר: נכון כיום להסתפק בשירותי הדואר הנע. הרי כמעט כל המכתבים, התמונות וכל כיוצא בהם, כולל העברת תשלומים, נשלחים כיום באמצעות אפליקציות בטלפונים ובמחשבים. שירותי הדואר הצטמצמו מאוד ואפילו העומס הכבד שהיה בשכבר הימים בחודש אלול, כשבאמצעות הדואר עברו אינספור "שנות טובות", אינו מורגש עוד.

שנה חדשה בשערינו – הלוואי שתהיה שנה טובה.

מ.א.