שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

הודעת אבל

הננו מודיעים בצער
על פטירת חברתנו היקרה
פנינה ישראלי ז"ל.
יהי זכרה ברוך.

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם ליאורה קליינבוים והמשפחה 
אנו שותפים בצער על מות הבן
ערן ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לאיימי ואורי שבתייב
להולדת הבת
נכדה למרשה ובנצי גפן.
ברכות לכל המשפחה!

מזל טוב

לאפרת סלע
להולדת הנכד עמרי
בן להלל ומאיה.
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

פברואר 2018

עֵת לָטַעַת וְעֵת לַעֲקוֹר נָטוּעַ... 
קהלת
  

  

מטע אבוקדו חדש בחלקת "מהלול", חשוון תשמ"א (1980)

בצילום: אמיר כהן מכיתה ט', פועל חרוץ בן ארבע עשרה

  

במשך שנים רבות היה שיאו של חג האילן – טקס הנטיעות, תמיד עם הילדים, תמיד בשמחה. בטקס שררה תחושה של התרוממות רוח, המלווה כל אירוע חגיגי שיש לו גם מסר חינוכי מובהק: חיזוק הקשר של הילדים למולדת ולבית וביטוי לאהבת הטבע והנוף.

    

צוות הנוי השתדל להכין חלקה מתאימה לנטיעה, ולוּ סמלית, לשתילת עצי נוי ושיחי נוי, ובלבד שיתקיים בט"ו בשבט טקס נטיעות שמח כהלכתו. המנהג היפה הצטמצם והשתנה עם השנים, לא רק ביפעת, כאשר התמעטו המקומות האפשריים ומתאימים לנטיעה, והחג נטה בהדרגה לכיוון האקולוגי – שמירת הטבע.

  

* 

ביפעת ניטעו מאז הקמתה אלפי עצים, רובם לא בטקסי ט"ו בשבט וגם לא מדי שנה, כי אם במסגרת הענפים החקלאיים. תחילה ניטעו תפוחים ואגסים במטעים הגדולים. אחר כך ניטעו הדרים בחלקות הפרדס. בהמשך נעקרו הנשירים וניטעו אבוקדו וקצת פקאן. לבסוף ניטעו שקדים ואף פרדס חדש – שנים אחרי עקירת הפרדס הוותיק, שהוכרז כבלתי רנטבילי. שיקולי הנטיעה ושיקולי העקירה היו משקיים-כלכליים, אבל החברים שעבדו במטעים ובפרדס חשו התרוממות רוח בנטיעה וצער ועצב רב כשהתקבלו ההחלטות על עקירת העצים, שהיו חלק מחייהם.

  

  *  

בשנת 1980 ניטע מטע אבוקדו חדש בחלקת "מהלול" – מטע יפה, הנושא פרי עד היום. בנטיעת האבוקדו הגדולה השתתף כל הצוות, מהנוטעים הוותיקים עתירי הניסיון עד בני הנעורים – דור העתיד של הענף. יעקב שקד, מרכז הענף דאז, מנה את כולם בשמותיהם: מיכאל קושט, זליג דוידוביץ', אסף עופר, גלעד איילי, חנוך שטיינברג והנערים: עדי רון, יורם בן-חיים, אמיר כהן ושגיא מירום. יוסי חברון ויחזקאל עזרוני – אנשי הנוי המיומנים בנטיעות, הושיטו לצוות יד חברית ומקצועית.

  

מרים אהרוני, 2018