שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

גשם תשפ"א

4.3.21 היום נמדדו 10.5 מ"מ
מתחילת החודש נמדדו 10.5 מ"מ
מתחילת העונה נמדדו 596 מ"מ
המהווים 107.6% מהממוצע הרב-שנתי

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

פברואר 2021

פִּתְחוּ אֶת הַשַּׁעַר, פִּתְחוּהוּ רָחָב, / עָבוֹר תַּעֲבוֹר פֹּה שַׁרְשֶׁרֶת זָהָב:
אַבָּא וְאִמָּא וְאָח וְאָחוֹת וְחָתָן וְכַלָּה בְּמִרְכֶּבֶת קַלָּה.

פִּתְחוּ אֶת הַשַּׁעַר, פִּתְחוּהוּ רָחָב, / עָבוֹר תַּעֲבוֹר פֹּה שַׁרְשֶׁרֶת זָהָב:
סַבָּא וְסַבְתָּא וְדוֹד וְדוֹדָה, וּנְכָדִים וְנִינִים בְּמִרְכֶּבֶת פְּנִינִים...

[קדיה מולדובסקי, מיידיש: פניה] 


 משפחות תשכ"ג-תשכ"ד (1964-1963), צילום: מרדכי שפר

שורה עליונה: רחל ואברהם סיני עם אריה ועדנה; צפורה ואהרון זיגלמן עם שלומיק וישראל; סוניה ויצחק צימרמן עם אורה ושלום ברקאי וילדיהם נדב ואיתן, ועם אלכס; שרה ושמואל ברזילי עם יובל, עירית ותמי; אסתר ואברהם כהן עם הנכדות התאומות תמר ואפרת, בנות אסף ורותי.

שורה שנייה: צביה וברוך כץ עם חנה וטובה; ברטל ויצחק ורדי עם אהרוני ולאה; רבקה ויצחק נבו עם זיוה; אסתר ורפאל פסחי עם יאיר; אסתר ושמעון רוזנמן עם יצחקי; טולה וליפא הלפרין עם מרים ואריאל.

שורה שלישית: חנה ואלימלך אגסי עם אריה ודבורה'לה; שרה ואליהו פפיש עם פנחס; שרה ואריה ברזלי עם עלי, דני, גדעון ואיתן; בתיה ומאיר בירנבאום עם מתי ורבקה'לה; שרה ומרדכי לוין עם אורה; שרה מטרוס עם שמעון.

שורה רביעית: בלה ויהודה כהנא עם הבן שי והנכד ניר, בנם של שולה ויואב בן-ישראל; דבורה ומרדכי גוטמן עם קיילה, אמו של מרדכי; אלישבע ויוסף זהר עם מיכאל וצביקה ועם ברכה ז'ורובה שאומצה במשפחה; חוה ושמחה חורש עם דורית ואורנה; אורה ועמוס גל עם זהרה ונטע.

   

בראשית שנות ה-70 הכריז משרד החינוך על ל' בשבט כעל "יום האֵם" הרשמי במדינה. התאריך נבחר לזכרה הנרייטה סאלד, "אֵם הילדים" של עליית הנוער, שזה היה יום פטירתה. עם קביעת התאריך אוחדו מסורות המועדים המגוונות שהחלו להתקבע ברחבי הארץ. כעבור כ-20 שנה הֵסֵב משרד החינוך את "יום האֵם" ל"יום המשפחה". הנשים קצת התבאסו, אבל הצליחו למצוא לעצמן תחליף כשאימצו כחג רשמי את יום האישה הבינלאומי (8 במרץ). ל' בשבט נשאר "יום המשפחה", מועד שמוצא את ביטויו היצירתי הנחמד בעיקר בגנים ובכיתות בית הספר היסודי.

לכבוד "יום המשפחה" מובא מקבץ תמונות מתוך צילומי המשפחות והפורטרטים האישיים שצילם מוטקה שפר לקראת שנת העשור ליפעת. הצילומים האלה נערכו לאורך זמן בשעת ארוחת הצהריים בימי שבת במבואת חדר האוכל. משפחות רבות הגיעו בהרכב חלקי, בלי בת או בן שכבר חיו במקום אחר, או היו בשנת שירות או בצבא, או שהיו בגיל נעורים שלא קמים לפני שתיים בצהריים או סתם לא רוצים להצטלם. בסבלנות גדולה, בעין אוהבת וברוח טובה צילם מוטקה את כל מי שהגיע והשאיר לדורות תיעוד מרגש. 

באותן שנים היה מספר הילדים בני הדור השלישי ביפעת קטן, הגדולים שבהם היו כבני 10. היום לילדים ההם יש כבר נכדות ונכדים – בני הדור החמישי ביפעת. המשפחות הקטנות היו לשבטים גדולים ומסועפים, וכבר באמת לא משונה לשיר בשיר המתוק "פתחו את השער" על "נְכָדִים וְנִינִים בְּמִרְכֶּבֶת פְּנִינִים".

יום משפחה שמח!

מרים אהרוני, 2021