שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

תשמט

תיאור רחוב הענפים של סוכות תשמ"ט בעלון יפעת מס' 1380, 30.9.1988.
לא נגענו.... חוץ מתוספת הצילומים - כולם של מאיר צבי.
נכתב ע"י עורכת העלון דאז, מרים אהרוני.
 
אסיף
    רחוב הענפים בחג הסוכות, מי היה מאמין שגנוזים בינינו כל-כך הרבה כישרון, דמיון ויצירתיות...
      המזכירות (בהופעת בכורה כענף ב"רחוב"), הדהימה עם "האור בקצה המנהרה". על קירות המנהרה השחורה נתלו כל הבעיות: שנת חופש, רכוש פרטי, סידור עבודה, ריכוז תרבות, דור צעיר וחברת הילדים – אבל נצנוץ של אור הבהיק בסוף החשֵׁכה. אולי משום שפתח המנהרה היה מכוון אל ביתן הגיל הרך, היה הפתח הזה עטור טיטולים – זאת היתה, על כל פנים, אחת ההשערות. השערה אחרת, מתוחכמת וזדונית יותר, ראתה בזה רמז למהותו של "האור בקצה ה...", וד"ל.
    הבובות החמודות של הגיל הרך הזכירו שוב את הטיטולים-טיטולים, בהתמדה נוסח קאטו הזקן, הנואם הרומאי הגדול ("מלבד זאת, צריך להחריב את קרתגו!"). 
    בסוכה היפהפייה של "פינתי" לא פסחו על אקטואליה: צב-סמרטוטים כדרר מול הגנה מעולה של הארנב, וחתול קפץ לגובה מעל טבעות-הנחש בחמשת הצבעים של אולימפיאדת סיאול. המון חיות ובובות, וכן ה"בורשטיינים" המפורסמים, הדהימו מול קוף-בדים מסוכן, שנראה באותו ערב דווקא חמוד וידידותי.
     יוליוס, הקוף הבורח, עמד כמובן גם במרכז התצוגה של משק הילדים. מתנדנד בנחת מול המבקרים, הזכיר בן-דמותו הממולא שהשנה היא "שנת הקוף" וצריך להיזהר. בלי להתרשם ממנו כלל, שוטטו בגדרה בני-כנף צבעוניים ורעשניים, שהיו אדישים אפילו לדמויות המרשימות בגודל טבעי שייצגו את גן-הירק בעבודות תיחוח וזריעה.
 
    מריבוי סוגי הביצים, החֵל בביצי בֶּרבֶּר וכלֵה בביצים שלוקות וחמינדוס, כמעט הוטעינו לחשוב שנוספה לנו שלוחת הטלה בלול, אבל קרקורם של נציגי מידגר 3 לא השאירו מקום לספקות ממושכים.
    למה התכוונה הנגריה בהציגה נגרים חסרי פנים בתוך ארון דווקא, שאלו עצמם הרבה חברים - - ולא נמצא להם מענה.
  לא נמצא מענה גם לשאלה המציקה, האם בכוונה הציב ענף האבוקדו עצים שנראו כמושים כל-כך, או ששרב הצהריים שדף אותם ברגע האחרון. פירות רבים ורעננים החזירו לעצים מראה חי ואמיתי: בהיותם עשויים נייר לא נפגעו הפירות ביובש ובחום, וכך נשמרו במלוא רעננותם שמות חברי הצוות (בעבר, בהווה ובעתיד) הרשומים עליהם.
   סולמות ואשכוליות-ביכורים ייצגו את הפרדס – רמז ברור למועד הקטיף הקרב ובא.
   שפעת צמחים נהדרת וסלסילות "טנא" הייחודיות הרהיבו בתצוגת החממות, וסוכת "טעם", מתוקה כתמיד, הצטנעה לידם.
    ברוב-חן הולבשה סוכת מחסני הבגדים וההלבשה בפריטים מגוונים וססגוניים מכל הסוגים, כולל סלי חוטים צבעוניים ובדים לרוב.
    לא הרחק חייכו סוס ורוכבו למראה הפנים הנדהמים מצילומי-ביצוע של קפיצות ודהרות של רוכבי יפעת, כאומרים: "וזה עוד לא הכול!"...
    ממטרות הנוי סובבו בעליזות והרטיבו גם את הכלים "הממתינים לידיים נוספות" – ניסוח עדין לבעיות כוח האדם של הענף...
    "בית האופנה יפעת" הבריק ברעיון ובביצוע: "חמור מי שלא לובש סוודר!", הכריזו מודעות-ענק סרוגות. ומי שכן לובש סוודר – אינו חמור? התשובה הסתובבה במרכז התצוגה, מנפנפת באוזני-חמור ארוכות, שבצבצו מכובע הקש רחב-התיתורה, לבושה בסריג-גוף יפהפה באדום-ירוק, לועסת בנחת חציר ונוערת בברכה אל כל המבקרים.
 
    עוד ענף חדש התגלה השנה – ענף הסטודנטים. סיסמתו: "סטודנט לכל עט", הזכירה סיסמא ישנה משכבר הימים: "עט לכל סטודנט". אכן, היו זמנים... ראינו תיקי-שרטוט ומחשבים, סנדוויצ'ים, סרגלים וספרי לימוד בביולוגיה, פיזיקה, אמנות, היסטוריה, מינהל ועוד ועוד.
    מעמיסים מכל הסוגים של מפעל המתכת ניצבו מול קטפת הכותנה – תצוגה סמלית אך משמעותית...
    נדהם מגודל ההישג הטכנולוגי של שילוח הלוויין הישראלי "אופק 1", הציב צוות שלהב כן-שיגור מרשים, ועליו – מוכן להמראה – לוויין משוכלל וחדיש עוד יותר – "שלהב 1" ("עבור שלהב השמים אינם הגבול", אמר אחר-כך בפאתוס נרגש מרכז המשק בטקס הכתרת "ענף השנה", כנראה בהשראת המראה המרטיט הזה).
    הנהלת החשבונות הפתיעה גם כן ברעיון וביצועו: שתי כפות מאזניים עצומות – על הכף האחת אבני זהב וכל השנייה – כרך המאזן.
"מאזן חיובי = זהב", טענה לשון המאזניים, ואיש לא חלק על אמיתות הטענה.
 
    אבל ההצטופפות הגדולה ביותר היתה ליד תצוגות הרפת והמטבח. הרפתנים הציבו פרה, ששפעה ארטיקים ומשקה קקאו קר לכול, בעיר לילדים. ההורים והסבים עמדו אותה עת מרותקים לסרט הווידיאו שהובא היישר ממוזיאון הרפת. וכדי שלא תיווצר, חלילה, הרגשה סטרילית, קידם ה"סלף" עצום-הממדים את כל הקהל הרב בריח זבל אותנטי, משרה אווירה כפרית על כל ה"רחוב".
    נו, ועל כולם – הזוכה בפרס התצוגה היפה ביותר (בצדק!), והזוכה בגביע הנודד ובתואר "ענף השנה" (בצדק!) – "ענף המזון", או בלשון העם: המטבח. על ארבעת מיני סוכות ושבעת המינים שבהם התברכה ארצנו, נשפכו מקרן השפע המון פירות אקזוטיים, בהם אננסים ומנגו, אפרסמונים וקרמבולות. עוגות-חג יפהפיות, מקושטות לתפארה, סוכות קטנות של פחזניות מתוקות, היכלי בקלאוות נוטפי דבש...
לא שָׂבעה העין מֵראוֹת והחֵיך – מלחמוד.
 
שנת שפע והצלחה לכולם!