שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם משפחת שחר
אנו שותפים בצער על מות 
ישראל ארזי (שחר) ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לנעמי לוי
להולדת הנכדה
בת למיכל
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

שוד ושבר

שוד ושבר
 
כאשר חזר דודי יהודה עידן לגבת בשנת 1952 בתום שליחותו בצרפת, היתה איתו מתנה יקרת ערך: מדמי המחייה שחסך מפיו במשך שנתיים, הצליח יהודה לקנות עבור כל החברים צלחות וכוסות מפיירקס! מערכת הכלים הנהדרת החליפה את הכלים הישנים והסדוקים שבחדר האוכל, ושינתה מקצה לקצה את הרגשת החברים.
 כל זה אירע בראשית תקופת הפילוג בגבת.
כאשר עברנו ליפעת שנתיים לאחר מכן, והרכוש של גבת חולק בין הנשארים לבין ההולכים, חולקו גם כלי הפיירקס של חדר האוכל לפי המפתח שעליו הוסכם ו-43% מהם עברו ליפעת. למרות המצב הכספי הקשה באותה עת, הוחלט לעשות מאמץ גדול ולהשלים רכישת צלחות וכוסות פיירקס עבור כל החברים, כדי שבחדר האוכל החדש ייהנו כולם מכלים יפים.
 
בזמן המעבר עדיין לא הושלמו כל עבודות הבנייה במטבח.
בין העבודות שהמתינו לתורן היתה גם התקנת סבכת מגן מעל תעלת הניקוז העמוקה שלפני סירי הקיטור.
ימים ספורים לפני ראש השנה, חודשים מעטים לאחר המעבר ליפעת, הניח אחד העובדים עגלה תלת-קומתית, עמוסה עד גדותיה בצלחות אחרי שטיפה, במרחק לא רב מהתעלה הגלויה הזאת.
כיוון שהרצפה היתה משופעת לכיוון התעלה, וכיוון שגלגלי העגלה היו חדשים ומטופלים כיאות, החלה העגלה לנוע לאיטה בשיפוע, עד שאחד הגלגלים ירד לתעלה.
לפי חוק הגרוויטציה הידוע לשמצה, התהפכה העגלה לכיוון הקיר, ובן-שנייה נערמה אל הקיר ערימה ענקית של רסיסי זכוכית קטנטנים. מכל הצלחות שהיו עליה – שהיו פחות או יותר כל הצלחות של הקיבוץ – לא שרדה אפילו אחת.
 
המצב הכספי של יפעת באותה עת היה קשה.היתה זו תקופת גלגול הצ'קים הידועה, שבה היה הגזבר מעביר צ'קים חסרי כיסוי מבנק לבנק במשך יום המסחר כדי להרוויח עוד יום.
למרבה המזל מצא רכז הקניות כלי אוכל מפלסטיק זול, והחגים התחילו ברגל ימין עם צלחות פלסטיק כתומות. הצלחות הצבעוניות, שנראו סבירות בעיני רוב החברים ואפילו די יפות בעיני אחדים, נשרטו תוך זמן קצר, ומהר מאוד נראו ישנות ומכוערות. "מגעיל", התלוננו החברים, אבל מה אפשר היה לעשות? לפחות היה במה לאכול.
 
צלחות הפלסטיק לדורותיהן שימשו אותנו עד סוף שנות השבעים.
חברים שהחשיבו את ההיבטים האסתטיים של החיים, ביקשו שוב ושוב להחליף את כלי הפלסטיק המכוערים בכלי חרסינה, אבל לא נמצא תקציב מתאים וההחלפה נדחתה משנה לשנה. כאשר הגיעו מים עד נפש, וכמה חברים הודיעו שנוכח הצלחות השרוטות הם מאבדים לגמרי את התיאבון, הוחלט סוף-סוף בוועדת המשק להקצות 10,000 ל"י לרכישת צלחות חרסינה לחדר האוכל. על ההחלטה הזאת ערערהגזבר, שטען שרכישת מכונת צילום אוטומטית חדשה להנהלת החשבונות, גם היא בסכום של 10,000 ל"י, קודמת לרכישת כלים, מפני שמכונת הצילום דרושה לנו כאוויר לנשימה, בעוד שרכישת כלים יקרים לחדר אוכל היא בגדר מותרות.
 
מצבנו הכספי, שנשאר קשה במשך כל השנים הללו, לא איפשר רכישת כלים ומכונת צילום בו-זמנית.
בהצבעה בוועדת משק התקבל ערעורו של הגזבר על חודו של קול.
זכינו במכונת צילום משוכללת והחלפת צלחות הפלסטיק נדחתה בעוד שנה.
 
יואב אהרוני