שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

נר נשמה

 מועדי יום השנה לחברי יפעת
מופיע ב"נר נשמה" במדור "נזכור"
בעמוד הבית.

השתתפות בצער

עם פנינה יעקובוביץ' והמשפחה 
אנו שותפים בצער על מות 
דב ז"ל
יהי זכרו ברוך.

מזל טוב

לאיימי ואורי שבתייב
להולדת הבת
נכדה למרשה ובנצי גפן.
ברכות לכל המשפחה!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

שלושה טרקטורים

שלושה טרקטורים
 
     כדי לקבל את הטרקטור הראשון, טרקטור השרשראות מגבת, הבאנו לשם יאיר גולדהור ואני – טרקטור אחר. הטרקטור הזה הוא טרקטור 22, כלומר – יש לו 22 כוחות סוס. הוא עבד בשנות ה-20 וה-30 על נפט, ולכן יש לו מגנטו מהצד, נרות וארובה יפה. בשנות ה-40 יצא הטרקטור הזה משימוש. הפלחים בגבת הסיעו אותו לגן הילדים ושם עמד. כשביקשנו את הטרקטור למוזיאון הסתכלו על זה בעין יפה, אך ביקשו טרקטור אחר לגן, כי ילדי גבת לא יוכלו לגדול כראוי בלי נוכחות של טרקטור בחצר. נזכרנו ב-די-2 שלנו, שיעקב לוצקי גמר איתו באיזה ואדי, ואמרנו: זה יהיה הטרקטור לילדי גבת. היסענו את ה-די-2 לגבת בגרירה, הוצאנו מגבת את ה-22, יצרנו לו כיסא חדש, שיפצנו קצת את הארובה והמנואלה, והטרקטור ניצב במוזיאון, מוכן לדהור לשדות.
     הטרקטור השני, זה עם גלגלי הברזל, נעלם מהארץ. אצלנו, זכרתי, היה טרקטור כזה – 10-20 של "אינטרנציונל". גם בגבת עבדו עם טרקטור כזה, אבל אחר – טרקטור "אוונס" שוודי. יהושע גולדהור סיפר, שכשהביאו אותו מחיפה בנסיעה, כל העמק המערבי יצא לראות: חשבו שזו רעידת אדמה וברחו מהבתים. חיפשתי אחריו בנרות – וללא הועיל. יום אחד קרא לי עַבֶּד לעין חרוד בסודי-סודות. הלכנו לפרדס ועַבֶּד הצביע על גלגל שבלט מתוך האדמה. "אתה רואה את הגלגל הזה?", שאל עבד, "מתחתיו קבור הטרקטור שאתה מחפש". הסתכלתי וראיתי שיהיה קשה מאוד להוציא את הכלי, וגם הגלגל שונה משל הטרקטור שאני מחפש.
     המשכתי הלאה. נודע לי שבמרחביה עומד טרקטור 10-20 בגן הילדים. רצתי – ואכן: הטרקטור עומד במקום, וכולם מכירים אותו וקוראים לו "סבא אינגל". ביקשתי מהגננת רשות לקחת את הטרקטור, אך היא אמרה שהדבר לא בסמכותה ושלחה אותי למרכזת החינוך. מרכזת החינוך הסבירה לי שצעד כזה הוא עקרוני והפנתה אותי למרכז המשק. זה סירב לדון בדבר בלי דיון מוקדם בוועדת החברה, אשר דרשה מצידה הסכמה עקרונית של המזכירות. לבסוף הגיעה הבקשה לדיון באסיפה. התקיים דיון ער וסוער, ובהצבעת הרוב התקבלה החלטה: "מרחביה תעמוד על עקרונותיה ולא תוותר על הטרקטור הזקן". מה יכולתי לעשות מול מעוז אידיאולוגי כזה? נשאר לי רק לחפש הלאה.
     בבית הספר "עמל" בחדרה מצאתי בחצר מתחת לעצים טרקטור כמו זה שחיפשתי, אבל עם גלגלי גומי. הצלחתי לשכנע את המנהל לתת את הטרקטור. יאיר ואני באנו לשם עם המעמיס וגררנו אותו על ארבעה גלגלים בלי אוויר לכל אורך המושבה עד לקצה המערבי. שם העמסנו אותו על הסמיטריילר, בחברת המאלמת, הדיליז'נס וגלגלי מרכבות התותחים. הטרקטור היה באמת יפה, אבל רציתי אותו עם גלגלי ברזל...
     נזכרתי שעל שפת הכנרת עמד פעם טרקטור עם גלגלי ברזל של משפחת קורן מכנרת. לייזר וחיים קורן, בניו של השוחט הוותיק והחביב של המושבה, שהוא שערך את טקס הנישואים שלי עם ציונה, השתמשו בטרקטור כדי להניע משאבה ולדחוף מים לשטחי העגבניות של הכנרתים על ההר. אבל בינתיים בנו שם כביש, המשאבה כבר מזמן לא עבדה, והטרקטור– מה עלה בגורלו? הסתבר שהוא ישנו עדיין, אבל עומד מפורק ומרוט. נסענו עם רתכת אל הכנרת – יאיר גולדהור, מוטקה לביא ואני – חתכנו את הטרקטור של משפחת קורן והבאנו אותו חתיכות-חתיכות הביתה. במוסך הכליא מוטקה לביא את הטרקטור מחדרה עם הגלגלים של כנרת – והטרקטור הזה, עם הגלגלים הקדמיים הכבדים, נוסע הפלא ופלא, ממש און כלאיים...
     הטרקטור השלישי הוא טרקטור "אליס" משנת 1948. זהו טרקטור שלנו, מיפעת, שאיתו גררנו את הכלים למוזיאון. החבר'ה אמרו: "בואו נשאיר אותו כבר במוזיאון במקום לחפש אותו בעוד 25 שנה"... צחקנו, והשארנו אותו כאן על גלגלי הגומי שלו, ואף אחד לא מצטער.