שלום אורח, התחבר !

חדשות הקיבוץ

ברוכים הבאים

ברוכים הבאים לאתר יפעת!

מה קורה

מגזין הוידאו החודשי "מה קורה"
נמצא ב"רוח מקומית".
האחרון מופיע גם בדף הבית.

לוח אירועים

חג המחזור

חג המחזור
 
מדי שנה חגגנו בקיץ את אחד החגים הגדולים והמשמעותיים ביותר בלוח החגים היפעתי: חג המחזור. חג זה השרה התרוממות רוח על הציבור כולו. ימים רבים עוד דיברו בו, ונזכרו, ושבו וחייכו, ושמחו ברוח הנעורים שנשזרה פתאום בעייפות הקיץ.
 
חג המחזור לא הופיע בלוח העברי ואף לא בלוח הכללי. זה היה חג קיבוצי ייחודי, שבו צויין בעת ובעונה אחת גמר לימודיהם של בוגרי יב', יציאתם מחברת הילדים וקבלתם לחברות. בשנים הראשונות היתה הקבלה לחברות קבוצתית ו"אוטומטית": באסיפה חגיגית, נוכח חדר אוכל מלא מפה לפה, הציע המזכיר לקבל את בוגרי יב' לחברות. המזכיר קרא את השמות, כל הידיים הורמו בעד והמחזור כולו התקבל יחד לחברות. "בזאת מגיע מספר חברי יפעת ל..." – חתם המזכיר את הסעיף החגיגי בסדר היום, לא לפני שמזגו יין בכוסות ושתו לחיים בלב מלא גאווה.
 
ההסתייגויות מצורה זאת של קבלה לחברות נשמעו כבר בשנים הראשונות – בעיקר מצד בוגרי יב' עצמם, שלא הרגישו נוח עם הקבלה האוטומטית ואף לא עם ההתקבלות הקבוצתית, אבל עוצמת ההתנגדות לא היתה חזקה דיה. הדבר השתנה רק לקראת סוף שנות ה-70, כשמגמות הבחירה החופשית התעצמו ועימן התחזקו רוחות מרד הנעורים. פה ושם התמרד מישהו וסירב להיכלל ברשימת המתקבלים לחברות בסוף יב'. בשנת 1980 בוטלה כליל ההתקבלות הקבוצתית האוטומטית ומאז ואילך, כל בת ובן שרצו בכך התקבלו לחברות רק אחרי השירות הצבאי.
 
אף שתהליך זה השמיט את אחד האדנים החשובים של חג המחזור, המשיך חג זה להיות מרכזי וחשוב בחיי המחזור עצמו ובחיי יפעת כולה. ההכנות נמשכו שבועות ארוכים – אבל הכול היה כדאי כאשר בערב הגדול הציגו הבוגרים מניפה מרהיבה של כישרונות בשירה, ריקוד ומשחק. למן תחילת הטקס החגיגי ועד שהגיע זמן התודות וזרי הפרחים "לכל מי שעזר ותרם..." היה שפוך זוהר מיוחד על הבמה ועל הקהל הרב – וכשיצאו כולם החוצה לקפה ועוגות, נדמה היה שאפילו הירח מעל יפעת מחייך באושר וגאווה.
 
חג המחזור דעך עם שינוי אורחות החיים. במשך שנים אחדות נעשו מאמצים גדולים – בעיקר מצד ההורים של בני המחזור – לשמר משהו מהרוח והתכנים. לבסוף גם לזה לא עמד הכוח. חג המחזור נעלם מחיינו.
 
מרים אהרוני, תמוז תשע"ב (2012)